AbdestSorularınız

Cünüp Olma Hissi Gusül Gerektirir mi?

Cünüp olma hissi gusül abdestimi gerektirir mi? Hareket ederken acaba meni geldi mi diye düşünüyorum. Tedirgin oluyorum, nedenini bilmesem de yardım edin? Aklıma en ufak sapıklıkta bile tedirgin oluyorum.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, yaşamış olduğunuz duyguları sapıklık olarak değerlendirmeniz çok yanlış. Yaşamış olduğunuz bu gibi şeyleri her ergenlik çağına erişmiş insan yaşayabilir. Fakat içerisinde bulunduğunuz ergenlik veya daha sonra gelen dönem sizi harama bakmaya itmemelidir. Akıl sahibi olan bir insan İslam dininin çerçevesinden asla çıkmamalıdır.

Sorunuza dönecek olur isek yaşamış olduğunuz bu gibi şeylerin çoğu vesvese halidir. Yani cünüp oldum mu veya olmadım mı? Kendinizi bu gibi muallak durumlarda tutmamalısınız. Zira ya cünüpsünüzdür yada değilsinizdir. Bu konuyu daha iyi anlamanız için Meni Nedir? ve Mezi Nedir? başlıklarını ziyaret etmelisiniz. Bu konuları daha iyi anladığınız taktirde bu gibi şüphelerde kalmazsınız. Böylece hangi durumlarda gusül abdesti almanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Bende de aynısı oluyor mesala sabah kalktığımda bakıyorum iç çamaşırımda bakıyorum bir şey yok ama yine rahat olmuyorum

  2. En ufak bişeyde hareket vs. Bişeyler oldugunu düşünmek ve olmadığı halde olmuş gibi kuşkuya düşmek, kuşkuya düşülmüş olduğu için gusül almak gerekir mi?

  3. Zevkten dolayı gelen su mezi midir meni midir zevkten su geldiğinde namaz kılamazmıyım diye sürekli endişe ediyorum ne yapmalıyım?

    1. Zevklenmeden dolayı kendi kendine gelen sıvı mezidir. Namaz abdestini bozar. Ancak rüyada ihtilam olma gibi veya mastürbasyon sonucunda gelen yoğun sıvı gusül abdestini bozmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu