Abdest

Cünüp Olan Kimseye Haram ve Mekruh Olan Şeyler

Cünüp olan bir kimseye haram ve mekruh olan şeyler nelerdir sorusunun cevabı şu şekildedir.

1. Kuran-ı Kerime, yarım ayet bile olsa el sürmek ve Mushaf-ı Şerifi tutmak haramdır. Ancak Kuran’a yapıştırılmamış olan bir kılıf, bir muhafaza veya sandık içinde onu taşımak ve onu dış taraftan tutmak caizdir.
2. Bir ayet olsa bile, Kuran niyeti ile Kuran okumak haramdır. Hamd ve dua ile ilgili ayetleri, dua ve zikir niyeti ile okumak caizdir. Cünüb olan kişinin veya adet halinde olan bir kadının dua niyeti ile Fatiha Suresini okuması caizdir. Yine bu durumda olan kimsenin çocuklara Kuran ayetlerini kelime kelime öğretmesi de caizdir. Kelime-i Şehadet’i söylemek, tesbih ve tekbir getirmekte yine caizdir.
3. Üzerinde ayeti kerime yazılı bulunan bir levhayı veya bir parayı el ile tutmak.
4. Kabe’yi tavaf etmek ve bir zorunluluk olmadığı halde bir mescide girmek veya içinden geçmek haramdır. Fakat zaruret hali olursa, geçilebilir. Mescit içinde uyurken ihtilam olan kimse, dışarıya çıkmak içinde teyemmüm alır; fakat bu teyemmüm ile Kuran okuyamaz, namaz da kılamaz. Bunlar cünüp olan kimsenin yapması haram olan şeylerdir.
5. Namaz kılmak.

Cünüp Olan Kimseye Mekruh Olan Şeyler

1. Dini kitaplardan herhangi birini el ile tutup okumak.
2. El ile tutmayıp masa üzerinde bulunan bir sayfaya veya bir levhaya Kuran’dan yazı yazmak. Bu da İmam Muhammed’e göre mekruhtur. Cünüb ile hayız ve nifas halinde bulunanların Kuran-ı Kerim’e bakmaları mekruh değildir. Bu, el ile tutmak hükmünde değildir.
3. Elini ve ağzını yıkamadan yiyip içmek.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu