AbdestSorularınız

Cünüp Dolaşmak Günah mıdır? Mevlid Kandilinde Cünüp Dolaşmak?

Mevlid kandiline cünüp girersem ne olur? Cünüp dolaşmak günah mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde bir Müslümanın cünüp gezmesi büyük bir adapsızlıktır. Bununla birlikte çok büyük bir mahsur olmadıkça en geç bir daha ki namaz vaktine kadar gusül alınmalıdır. Zira gusül abdesti alınmazsa dolayısı ile vaktin namazını kılmakta mümkün olmayacaktır. Bilindiği üzeri İslam dini kolaylık dinidir. Eğer su bulamıyor iseniz teyemmümde yapabilirsiniz.

Sorunuza cevap verecek olursak Mevlid kandilinde cünüp dolaşmanız çok büyük bir adapsızlık olacaktır. Zira bu Mübarek gün Peygamber Efendimizin dünyaya teşrif ettiği gündür. Bununla birlikte neden böyle bir duruma düştüğünüzü anlayamadık. Cünüp hali insani bir haldir, fakat gusül almakta öyle zor veya her yerde alınamayacak bir şey değildir. En zor ihtimalle bir hamama giderek gusül almanızda mümkün. Özetle Mevlid kandili bir yana normal bir günde dahi cünüp olarak gezmek bir Müslümana asla yakışmamaktadır. Bu nedenle bu konuya dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Zira bu konuda şöyle bir Hadis i şerif vardır:

“İçinde köpek, resim ve cünüb bulunan(cünüplükten rahatsız olmayan ve gusül almayı geciktirmeyi adet edinen)  eve (rahmet getiren) melekler girmez.” (Ebû Dâvud Libas,129; Nesâî, Tahare,167)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Sitemizde kendini kanıtlamış yazarlarda mevcuttur. Sizde bu yazarlar arasına girmek isterseniz bize ulaşın.
Soru Sorun Cevaplayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu