Cuma Namazının Müezzinliği Nasıl Yapılır?

Bu konuda her Müslüman erkeğin üzerine kılması farz olan Cuma Namazının Müezzinliği nasıl yapılır? Sorusunun cevabını detaylı bir şekilde vereceğiz.

Şimdi sizlere Cuma namazında müezzinliğinin nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde maddeler halinde anlatalım.

1. Öncelikle Müezzin cuma namazının vaktinden yarım saat, kır beş dakika kadar önce sela okur. Bu konu hakkında geniş bilgiye Selanın okunuşu ve anlamı başlıklı konuda ulaşabilirsiniz. Daha sonra namaz vaktine kadar beklenir ve bu esnada imam sohbet vermektedir. Müezzin ise yerinde hem sohbeti dinler, hemde ibadeti aksatacak bir durum olmaması için cami düzenini kontrol eder.

2. Müezzin öğlen namazı vakti, dolayısı ile cuma namazının vakti gelince Cuma ezanını okur ve daha sonra ezan duasını yapar. Bu işlem normal bir ezan ve duasından hiç bir farkı yoktur. Daha sonra ise mikrofon ile veya mikrofonsuz ”Salati sünnetil Cum’a, Allahümme Salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammed” diye anons yapar. Bu duanın Arapça metni aşağıda yer almaktadır.

Cuma Namazının Müezzinliği nasıl yapılır?

3. Daha sonra Cumanın dört rekatlık ilk sünneti kılınır ve sonra imamında sünneti bitirmesinin hemen ardından her cuma dinlemekte olduğumuz şu ayeti kerime okunur.

https://www.islamalimi.com/namaz/58-ezan-ve-turkce-meali.html

Sonrasında ise ardından müezzin sesli olarak,”Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammed” diye salavat ı şerif getirir. Bu esnada ise imam hutbe vermek üzere minbere çıkmaktadır.

4. İmam minbere çıktıktan sonra yerine oturur ve müezzin ayağa kalkarak sadece cami içerisinde ki cemaatin duyacağı şekilde ezan okur. Bu ezanın akabinde imam hutbe vermek için ayağa kalkar, bu esnada müezzin ise oturur.

5. İmam hutbeyi bitince, müezzin ayağa kalkarak kamet getirir ve daha conra Cuma namazının iki rekatlık farzı kılınır.

6. Cuma namazının Farzı bittikten sonra müezzin her farz namazın sonrasında okunmakta olan ”Allahümme entes selâmü” duası okunur. Aşağıdaki resimde bu dua yer almaktadır.

Cuma Namazının Müezzinliği

7. Ardından kılınması gereken diğer namazlar kılınır (Cuma namazının dört rekat son sünneti, dört rekat Zuhri ahir namazı ve öğlen namazının iki rekat son sünneti). Sonra ise Müezzin her zaman yapılan namaz Tesbihatında ki gibi tesbihat ve dualara devam eder. Eğer normal bir vakitte yapılan Müezzinlik hakkında yeterli bilginiz yok ise Müezzinlik Nasıl Yapılır? başlıklı konuya başvurabilirsiniz.

Müezzinlikte aynı imamlık gibi İslam dininde önemli görevlerden biridir. Yüce Mevlamız yapacağınız bu güzel görevi hakkınızda hayırlı eylesin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 33 YORUM
 1. Abdulsamet dedi ki:

  Amin

 2. Abdulsamet dedi ki:

  Allah’a güven sonrada iman et

 3. adsuz dedi ki:

  Çok güzel hazırlamışlar elerine salık

 4. 1GÜNDE MUEZZİN dedi ki:

  YAZILI haftaa denk geldi muezzinlik sırası ve calısamaıdm yarına muezz,inlik yapacagım herseyi nasıl ezberleyecegim bilmiyorum okula gitmesem hem muezzinsiz kalacaklar hemde yok yazılıp yazılımı olamayacagım ne yapacagım bilmiyorum

 5. Emre akkurt dedi ki:

  Eyw abi eksigimizi tmmladim ALLAHrazi olsun

 6. Nail KOPARAN dedi ki:

  13 yaşındayım ve ezan kamet ve selam okuyorum ALLAH RAZİ OLSUN

 7. Mustafa dedi ki:

  Saolun tesekkur ederim

 8. Muhammet can dedi ki:

  Allah Razı olsun

 9. Hamza dedi ki:

  H.z.ALLAH(c.c)yar ve yardımcınız olsun

 10. Aksoy dedi ki:

  Allah razı olsun.

 11. Muhammet dedi ki:

  Allah hepinizin mekanını cennet eylesin

BİR YORUM YAZ