Namaz

Cuma Namazının Müezzinliği Nasıl Yapılır?

Bu konuda her Müslüman erkeğin üzerine kılması farz olan Cuma Namazının Müezzinliği nasıl yapılır? Sorusunun cevabını detaylı bir şekilde vereceğiz.

Şimdi sizlere Cuma namazında müezzinliğinin nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde maddeler halinde anlatalım.

Cuma Namazının Müezzinliğinin Yapılışı

1. Öncelikle Müezzin cuma namazının vaktinden yarım saat, kır beş dakika kadar önce sela okur. Bu konu hakkında geniş bilgiye Selanın okunuşu ve anlamı başlıklı konuda ulaşabilirsiniz. Daha sonra namaz vaktine kadar beklenir ve bu esnada imam sohbet vermektedir. Müezzin ise yerinde imamın verdiği sohbeti dinler. Bununla birlikte ibadeti aksatacak bir durum olmaması için cami düzenini kontrol eder.

2. Müezzin öğlen namazı vakti, dolayısı ile cuma namazının vakti gelince Cuma ezanını okur. Daha sonra ezan duasını yapar. Bu işlem normal bir ezan ve duasından hiç bir farkı yoktur. Daha sonra ise mikrofon ile veya mikrofonsuz şöyle seslenir. ”Salati sünnetil Cum’a, Allahümme Salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammed” diye anons yapar. Bu duanın Arapça metni aşağıda yer almaktadır.

Cuma Namazının Müezzinliği nasıl yapılır?

3. Daha sonra Cumanın dört rekatlık ilk sünneti kılınır. Sonra ise imamında sünneti bitirmesinin hemen ardından her cuma dinlemekte olduğumuz şu ayeti kerime okunur.

https://www.islamalimi.com/namaz/58-ezan-ve-turkce-meali.html

Sonrasında ise ardından müezzin sesli olarak,”Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammed” diye salavat ı şerif getirir. Bu esnada ise imam hutbe vermek üzere minbere çıkmaktadır.

4. İmam minbere çıktıktan sonra yerine oturur. Müezzin ayağa kalkarak sadece cami içerisinde ki cemaatin duyacağı şekilde ezan okur. Bu ezanın akabinde imam hutbe vermek için ayağa kalkar, bu esnada müezzin ise oturur.

Cuma Namazının Farzı Başlarken

5. İmam hutbeyi bitince, müezzin ayağa kalkarak kamet getirir. Daha Sonra Cuma namazının iki rekatlık farzı kılınır.

6. Cuma namazının Farzı bittikten sonra müezzin her farz namazın sonrasında okunmakta olan ”Allahümme entes selâmü” duası okunur. Aşağıdaki resimde bu dua yer almaktadır.

Cuma Namazının Müezzinliği

7. Ardından kılınması gereken diğer namazlar kılınır. Cuma namazının dört rekat son sünneti, dört rekat Zuhri ahir namazı ve öğlen namazının iki rekat son sünneti kılınır. Sonra ise Müezzin her zaman yapılan namaz Tesbihatında ki gibi tesbihat ve dualara devam eder. Eğer normal bir vakitte yapılan Müezzinlik hakkında yeterli bilginiz yok ise Müezzinlik Nasıl Yapılır? başlıklı konuya başvurabilirsiniz.

Cuma namazının müezzinliği aynı imamlık gibi İslam dininde önemli görevlerden biridir. Yüce Mevlamız yapacağınız bu güzel görevi hakkınızda hayırlı eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. YAZILI haftaa denk geldi muezzinlik sırası ve calısamaıdm yarına muezz,inlik yapacagım herseyi nasıl ezberleyecegim bilmiyorum okula gitmesem hem muezzinsiz kalacaklar hemde yok yazılıp yazılımı olamayacagım ne yapacagım bilmiyorum

 2. allah sizlerden razı olsun bu zaman ahir zaman insanların durumu çok kötü evlenme proğramları,ses yarışmaları,diziler bizi resmen uyutuyorlar bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.

 3. Dikkat: cuma nın son sünnetin den sonra zuhri ahir ve cuma nın son sünneti kalınmaz.
  Kılamadığınız öğle yada ikindi namazının farz ı nı kaza edin ve kılamadığınız sabah namazının farz ı nı kaza edin. Bunun doğrusu bu şekilde Bana inanmayan varsa müftü yada hocaya sorsun mutlaka ama bu konu önemli.

 4. Ama sünnet namazları evde kılmak sünnetdir camilerde sadece farzları kılmak diye biliyorum yanlış mı siz camide kılmalısınız diyorsunuz ben yanlış mı biliyorum o zaman

  1. Lütfen cevabını bildiğiniz sorular sormayınız. Bu dediğinizi bizde ve bir çok İslam alimide bilmektedir. Tavsiye bu yöndedir. Fakat dilerseniz siz istediğiniz gibi yapın. Dolayısı ile bildikleriniz doğru. Fakat söylediklerimizi söyleyen islam alimlerinin kendilerine göre gerekçeleri bulunmaktadır.

  1. Evet evdede kılınabilir. Fakat camiye gitmiş iken bir zaruriyet yok ise camide kılmak daha uygun olacaktır.

  1. Kılınmaz zira Cuma namazının özelliği bir belde de o beldede bulunan insanların bir araya toplanması ile kılınan bir namazdır.

 5. Ramazan ayında cuma müezzinliği yaparken artı okumamız gereken bir süre veya salavat varmı ramazan ayına özel yada normal birşey eklemedenmi yapılıyor ?

 6. Hayırlı Cumalar… Duaların kabul olduğu cuma ezanı ile kamet arası yaklaşık kaç dakikadır. Teşekkürler.

  1. Size de Hayırlı cumalar. Bildiğiniz üzere bu konuda bir hadis i şerif var. Fakat bu hadis i şerifte dakika veya net bir zamandan bahsedilmemektedir. Dolayısı ile Cuma vaktine kadar bol bol dua etmekte fayda var. Mevla’ya emanet olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu