İslam Alimi

Cuma Namazı Kaç Rekattır Nasıl Kılınır?

Cuma Namazı Kaç Rekattır Nasıl Kılınır? Her hafta Cuma günü öğlen namazı vaktinde kılınan namaza Cuma namazı denilmektedir. Cuma namazı ilk dört rekat sünnet ardından kılınan iki rekat farz ve son olarak kılınan dört rekat sünnet olmak sureti ile toplam on rekattan oluşmaktadır. Sonrasında kılınan dört rekat zuhri ahir namazı ve sonrasında kılınan öğlen namazının iki rekat son sünneti ile toplam 16 rekattan oluşmaktadır.

Cuma namazı ile şu önemli bilgide bilinmelidir ki Cuma namazı farzı aslında dört rekattır. Bu dört rekatın ikisi hutbeye ayrılmıştır. Bu nedenle Cuma namazının farzı iki rekat olarak kılınmaktadır. Bu nedenle hutbe esnasında konuşan bir kimseye sus demek dahi cuma hutbesi adabına aykırıdır.

Hutbe esnasında konuşulmamalı samimiyet ve ciddiyet ile imam efendinin okuduğu hutbe dinlenmelidir. Tabi bu noktada şu akla gelebilir ki madem Cuma namazı on rekattır o halde sonrasında kılınmakta olan zuhri ahir namazı neden kılınmaktadır? Bu sorunun cevabı için Zuhri ahir namazı neden kılınır? başlıklı konuda bulabilirsiniz. Şimdi Cuma namazının kılınış usulünü maddeler halinde anlatalım.

Cuma Namazının Kılınışı

 • Öncelikle, Cuma namazının dört rekatlık ilk sünneti kılınır. Bu kılınan sünnet namazı, öğlen namazının ilk sünneti gibi kılınır. Bu namazı cemaatte yer alan her Müslüman bireysel olarak kılar ve sessizce Müezzin Efendinin seslenişi beklenir. Sonra, cami içerisinde Müezzin tarafından sadece cami cemaatının duyabileceği kadar bir sesle ikinci ezan okunur ve akabinde imam hutbeye çıkarak Hutbesini okunur. Hutbe okunduktan sonra, müezzin tarafında kamet getirilir ve cemaat İmama tabi olur ve Cuma namazının iki rekatlık farzı kılınır.
 • Daha sonra ise bütün cemaat Cuma namazının iki rekatlık farzını imam ile beraber kılarlar. Sonra, dört rekattan oluşan Cuma namazının 4 rekatlık son sünneti kılınır. Bu son sünnetinde kılınış şekli ve usulü ilk sünnet gibidir.
 • Bundan sonra, ‘Vaktine yetişip kılmadığım son öğle namazının farzını kılmaya’ diye niyet ederek, aynen öğle namazının farzının kılınışı gibi zuhr-i ahir dediğimiz namaz kılınır. Bu önemli namaza niyeti şöyle yapmak daha uygun olacaktır; Niyet ettim 4 rekat zuhr-i ahir kılmaya
 • Daha sonra ise, iki rekat sünnet namazı kılınır. Bu namaza niyet ettim öğlen namazının 2 rekat son sünnetini kılmaya denir ve öğlen namazının son iki sünnetin kılınır.
 • Son olarak ta Müezzinin yönlendirmesi ile Ayet-el-kürsi ve tesbihler okunur, yani tespihat yapılır, dua edilir ve cemaat dağılır.

Konu ile alakalı olan Üç Kez Cuma Namazını Terk Etmenin Hükmü Nedir? – Cuma Gününün Faziletleri ve Hikmetleri Nelerdir? ve Cuma Günü Yapılması Gerekenler Nelerdir? başlıklı konulardan istifade edebilirsiniz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 52 YORUM
 1. Turan dedi ki:

  Bedevînin biri Nebî sallallahu aleyhi ve sellem’e geldi ve:

  –Ey Allah’ın Resulü! İşlediğim takdirde cennete gireceğim bir amel söyle bana, dedi. Rasûl-i Ekrem:

  “–Allah’a, hiçbir şeyi ortak koşmaksızın kulluk edersin. Farz olan namazları kılarsın. Yine farz olan zekâtı verirsin ve ramazan orucunu tutarsın” buyurdu. Bedevî:

  –Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, bu söylediklerine hiçbir şey ilâve etmem, dedi.

  Adam dönüp gidince Peygamber aleyhisselâm:

  “–Cennetlik birini görmek kimi mutlu ediyorsa, şu kişiye bakıversin!” buyurdu. (Buhârî, Zekât 1; Müslim, Îmân 15, Fezâilü’s-sahâbe 150. Ayrıca bk. İbni Mâce, Rü’yâ 10)

 2. yasar dedi ki:

  son 2 rekat ruhi evvel degilmidir

 3. Recep dedi ki:

  Cuma namazı 6 rekat olurmu bir mazireti varsa ama acil bir işi cikti

 4. Recep dedi ki:

  6 rekat cuma olurmu hocam bir mazereti varsa ama hemen açık bir işi çıktı mesala

 5. umut dedi ki:

  hacam zuhri ahir namazina baslamadan kamet getirmek gerekirmi neticede farz namazi uerine geciyor

  1. islamalimi dedi ki:

   Kamet getirmek daha doğru olacaktır ancak bu bir farziyet değildir.

 6. yusuf dedi ki:

  hocam zuhr-i ahir namazı nın amacı nedir ?

 7. Halil dedi ki:

  Selamun aleykum hocam sorum şu
  Hocam ben tam olarak anlayamadim cuma namazin vaktine yetisemedigim 4 rekat ogle namazin farzini kilmaya ardindanda zuhri namazi diyor

  1. islamalimi dedi ki:

   Cuma namazına yetişemezseniz öğlan namazını her günkü gibi kılmalısınız. Zuhri ahir namazını kılmaya gerek kalmamaktadır.

 8. Doğukan Çelik dedi ki:

  Ne zamandir boyle düzgün anlatan bir kaynak ariyordum. Teşekkürler

 9. Arda dedi ki:

  Hocam ben cumaya ilk kez gittim ve kılmayı bilmiyordum ama niyet edip uydum imama dedim ilahiyatçılardan biri bilmeyen biri sadece euzü besmele çekse bile yeter imam onun yerine kılar dedi. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

  1. islamalimi dedi ki:

   Doğrudur, ancak en kısa zaman içerisinde namaz ibadeti hakkında bilgiler edinmelisiniz. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

 10. ALİ dedi ki:

  teşekkür ederim.

 11. ALİ dedi ki:

  Hocam orneğin bizde :en son 2 rekatta siz son sunnet olarak yazmışsınız ama biz sunnetı vaktıye olarak kılıyoruz ve sız zuhrı ahırın nıyetını niyet ettim llah rıası ıcın ogle namazının zuhrı ahırını kılmaya ama bız cum namaının zuhrı ahırını kılmaya diyoruz ve son sunnete biz cuma namazı dıyoru sı ogle namazı yazmısısınız acaba biz mi yanlışız yoksa sız mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Son kılınan iki rekat vaktin öğlen namazının son sünnetidir. Cuma namazın sünneti değildir. Zuhri ahire niyeti ise bizim yer verdiğimiz gibi veya sizin bahsettiğiniz gibi yapabilirsiniz, bunda bir mahsur yoktur.

 12. ALİ dedi ki:

  sizlere çok teşekkur ederim bizim yazdığımız sorulara cevap verdiğiniz için sizlerle gurur duyuyorum alkışlıyoruz millletçe alkışlyoruz

 13. ALİ dedi ki:

  hocam biz de böyle kılınmıyor niye acaba cevaplar mısınız?

  1. islamalimi dedi ki:

   Siz nasıl kıldığınızı söylerseniz net bir cevap verebiliriz.

 14. Zaza dedi ki:

  Bu ne iş uyanın

 15. kaan yigit dedi ki:

  Öğrenciyim cumaya gidiyoruz öğretmenlerle ilk sünneti kılıyoruz farz ı kıldıktan sonra gidiyoruz neden son sünneti kılmıyoruz diye düşünüyorum yanlış anlaşılır diye soramıyorum cevaplar mısınız?

  1. islamalimi dedi ki:

   Öğretmenlerin mutlaka bir bildiği vardır. Tahminimizce okulda örneğin müdürün veya başka bir öğretmenin veya bir görevlinin fitne yapacağından korkuyor olabilirler. Veya derse vaktinde yetişememekten de yapabilirler. Böyle sıkıntılı durumlarda sünnetlerinizi kılmadan camiden çıkmanızda bir mahsur yoktur. Ancak cuma namazının farzından sonra 4 rekat zurri ahir namazını kılmalısınız.

 16. Özkan dedi ki:

  Kayseride 12 rekat kılınıyor corum da 16 rekat kim neye göre kılıyor gerçekten biri açıklarsa sevinirim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Cuma namazının kaç rekat olduğu konu içerisinde detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Bu konunun illere göre değişmesi söz konusu değildir ve bu konuda zaten bir ihtilaf yoktur.

 17. Sefa dedi ki:

  Bizim milletimiz 6 rekat olarak kılıyor cuma namazını 4 rekat ilk sünnet 2 rekat cuma namazının farzı ni kılıp kalkıp gidiyorlar bilmiyorlarki 4 rekat sonn sünneti kalınacağını bu yüzden cuma namazları yarım kalıyor saygılar

 18. Bülent ASLAN dedi ki:

  Bazı arkadaşlar Zuhri Ahir namazının bulundukları yerde kılınmadığından bahsetmiş. Neden öyle yaptıklarını anlamadım ama siz kılın. Hayırlı günler dilerim.

 19. Serdar dedi ki:

  Hocam simdi etehiyatu suresini biraz karışım biliyorum ondan bi sıkıntı cikarmi

  1. islamalimi dedi ki:

   Zaman kaybetmeden ezberlemeniz gerekmektedir.Zaten karıştırdığınızı söylüyorsunuz tam olarak ezberlemek çok vaktinizi almaz.

 20. Berke Eser dedi ki:

  Bizim camide cumanın ilk sünneti farzı ve son sünneti kılınıyor sonra müezzinin yönlerdirmesi ile tesbihata geçiliyor zuhri ahir ve vaktin sünneti kılınmıyor ne yapmalıyım

  1. islamalimi dedi ki:

   Neden böyle bir uygulama yapılıyor anlayamadık. Durum böyle olsada tesbihat bittikten sonra zühri ahir namazını kılmalısınız.

   1. Berke Eser dedi ki:

    Ama tesbihattan sonra herkes çıkıyor bir allahın kulu kalmıyor müezzinde imamda çıkıyor evde mi kılmalıyım ne yapmalıyım

    1. islamalimi dedi ki:

     Evdede kılabilirsiniz.

    2. mehmet kaya dedi ki:

     Süleyman ATEŞ beyin bu konu ile ilgili bir makalesinde, cuma namazını kıldıktan sonra öğle namazı yada başka bir namaz kılma mecburiyeti olmadığını yazdığını görmüştüm.

   2. Berke Eser dedi ki:

    Bu uygulama her camide böyle değil midir bu arada izmir de yaşıyorum evka 2 merkez camiiye gidiyorum bu uygulama sadece bu camide mi

    1. islamalimi dedi ki:

     Diyanet İşlerinin uygulaması bellidir ve Diyanet İşleri Zühri Ahir namazının kılınması gerektiğini önemle vurgulamaktadır. Bütün camilerde bu şekildedir. Sizin namaz kıldığınız camide neden böyle anlayamadık.Dilerseniz caminizin imamı ile bu konuyu görüşün böylece daha net bir sonuca varabilirsiniz.

     1. Berke dedi ki:

      Birisi bana izmirdeki camilerde bu uygulama yapılıyor dedi doğru çünkü ben izmirde yaşıyorum izmirdeki tüm camilerde böyle midir?

     2. islamalimi dedi ki:

      Bu konuda pek bir bilgimiz yok size tavsiyemiz en yakında ki bir müftülüğe giderek aklınızda ki soruları oradaki yetkili kişiler ile paylaşmaktır. Mutlaka size yardımcı olacaklardır.

     3. Berke dedi ki:

      Ama bütün camilerde kılınıyor dediniz ben müftülük yerini bilmiyorum ki ne yapacağımı bilmiyorum araştırdım bulamadım neden kılınmadığını yardımcı olabilir misiniz?

     4. islamalimi dedi ki:

      En yakın camiye müftülüğün nerede olduğunu sorabilirsiniz.

     5. Berke dedi ki:

      Zuhri ahir kılmasam olur mu bir kişi kalmıyor camide kılmayayı mı

     6. islamalimi dedi ki:

      Zuhri ahir namazı kılınmalıdır. Camide kılamazsanız evinizde veya işyerinizde kılabilirsiniz.

 21. Allah Razı Olsun dedi ki:

  Çok açıklayıcı bir şekilde anlatmışsınız. Elinize sağlık.

 22. Berke dedi ki:

  Zuhri ahir namazı evde kılınır mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet zuhri ahir namazı evde de kılınabilir.

 23. Berke dedi ki:

  Ama bizim camide zuhri ahir namazı kılınmıyor direkt tesbihata geçiliyor yani toplam 10 rekat kılınıyor.

  1. ozan dogan dedi ki:

   Sakamisin sen ya

  2. Çetin dedi ki:

   Berke ve enes zuhr-i ahir ne için kılınır biliyormusunuz söyleyeyim cuma namazlarından sonra hiç öğlen namazı kılındığını gördünüzmü işte bu yüzden kılınmıyor zühr-i ahir bir nevii öğlen namazının farzıdır ve sonraki 2 sünnet ise son vaktin son sünnetidir işt bundan ötürü zühr-i ahir kılınır.

 24. Enes ar dedi ki:

  Allahın kelimei tevhid dediği allahı her alanda birlemektir. Tevhid. Üç kısımdır. Uluhiyet tevhidi. Rububiyet tevhidi. İsim ve sıfat esmau husna tevhidi

 25. R doğan dedi ki:

  Allah’u ta alla bizleri Kuran’sız bırakmasın ve Muhammed (s.a.v) yolunda ayırmasın.

 26. efe dedi ki:

  he burdan mı davet ediyonuz böyle diyince Allah size sevap yazmıyo gidin iyilik yapın alnınızın akıyla çalışın para kazanın

 27. Avril LAVİGNE dedi ki:

  ALLAH birdir .Herkes ALLAH’TAN başka ilah olmadığına inanmalıdır. Herkes ALLAH’IN emirlerini yerine getirmeli. İslam dinine inanmalıdır

 28. bilge kral dedi ki:

  Bütün insanlara İslam'a davet ediyorum.

BİR YORUM YAZ