İslam Alimi

Cuma Gününün Faziletleri ve Hikmetleri Nelerdir?

Cuma gününün faziletleri, cuma gününün fazileti nedir, cuma günü neden kıymetlidir ve cuma gününün önemi hakkında hazırlamış bir konu…

Peygamber Efendimizin (s.av) Hadis-i şeriflerinde mübarek Cuma gününün değeri hakkında şöyle buyruluyor:
(Allah katında günlerin efendisi en hayırlısı Cuma’dır. O kurban ve Ramazan bayramı günlerinden bile daha faziletlidir. Cuma gününde beş özellik vardır:

1. Hazret-i Âdem Cuma gününde yaratıldı.
2. Cuma gününde yeryüzüne indirildi.
3. Cuma gününde vefat etti.
4. O Cuma gününde öyle bir an vardır ki, günah veya akrabalarla ilişkiyi kesme konuları olmamak şartıyla kul Allahü telâdan herhangi bir şey isterse Allahü Teâlâ mutlaka onu verir.
5. Kıyamet bile Cuma gününde kopacaktır. Allah’a yakın hiç bir melek, hiçbir gök, hiçbir yer yoktur, hiçbir rüzgâr, hiçbir dağ ve taş yoktur ki, Kıyametin kopmasına sahne olacağı için Cuma gününün heybetinden korkmasın.
6. Cuma günü müminlerin bayramıdır. Bugün yapılan ibadetlere en az, iki kat sevap verilir. Bugün işlenen günahlar da, iki kat yazılır.
7. Sevaplar içinde Cuma günü ve gecesinde yapılan ibadetten daha kıymetlisi, işlenilen günahlar içinde de, Cuma günü ve gecesinde işlenilenden daha kötüsü yoktur.
8. Cuma gününü kişi günah işlemeden geçirirse, diğer günleri de selametle geçer.
9. Cuma günü, kuşlar, vahşi hayvanlar hep birbirlerine, “Selam size, bugün Cumadır” derler.
10. Cuma günü yapılan güzel işler diğer Cumaya kadar ve fazladan üç gün içinde işlenen günahlara kefaret olur. Çünkü iyi bir amel işleyene on kat sevap verilir.

11. Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir (değerlidir). Allah Teâlâ, o günlerde dua eden kimsenin duasını geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol iyiliklere nail olurlar. Bunlar: Kadir gecesi, Arife gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleridir.
12. Cuma günü gusleden kimsenin günahları af olur.
13. Cuma günü sabah namazından önce, “Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh” okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa, bütün günahları af olur. Böyle büyük mükâfatın kişiye verilebilmesi için, o kişinin, düzgün bir inanca sahip olması, kul hakkını, kazaya kalan farzlarını ödemesi ve haramlardan da vazgeçmesi şarttır.
14. Cuma günü veya gecesi ölen mümin, kul şehit olur, kabir azabından da kurtulur.
15. Anne-babanın kabrini, Cuma günleri ziyaret eden kimsenin günahları af olur, anne babasının haklarını ödemiş olur.
16. Cuma günü 80 salâvat getiren kimsenin, 80 yıllık günahı af olur.
17. Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın günahları affedilir.
18. Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyan kimseye Cennette bir köşk verilir.
19. Kendisine Cuma namazı farz olan her Müslümanın alış-verişini bırakıp Cuma namazına gitmesi farzdır. Özürsüz bir şekilde Cuma namazına gitmemek haramdır. Ezan okunurken de, alış-veriş yapmak mekruhtur. Hâlbuki alış-verişin kendisi helaldir. Yani alınan mal mekruh değil, helaldir. Fakat ezan okunurken alış-veriş yapılması mekruhtur.
20. Hadis-i şeriflerde buyruluyor ki: Allahü Teâlâ, bugünden itibaren kıyamete kadar siz Müslümanlara Cuma namazını farz kıldı. İnkâr ederek Cuma namazını terk edenin iki yakası bir araya gelmesin! Böyle bir kimse tövbe etmezse, onun namazı, zekâtı, haccı, orucu ve hiçbir ibadeti asla kabul olmaz.
21. Allah’a ve ahirete inanan, Cuma namazına gitsin!
22. Cuma namazını kılmayan kimsenin kalbi mühürlenir [iyilik yapamaz olur].
23. Cuma namazına giderken ayakları tozlanan kimseye Cehennem ateşi haram kılınır.
24. Cuma namazından sonra, yedi defa ihlâs ve muavvizeteyn [yani iki Kul euzüyü] okuyan kimseyi, Allahü Teâlâ, bir hafta, kazadan, beladan, kötü işlerden korur.
25. Kadınların Cuma günü, öğle namazını evlerinde kılmak için erkeklerin camiden çıkmasını beklemeleri şart değildir.
26. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: Cuma günü oruç tutana, on ahiret günü oruç sevabı verilir.
Bazı âlimlere göre de yalnız Cuma günü oruç tutmak mekruhtur. Hadis-i şerifte buyruluyor ki: (Yalnız Cuma günü oruç tutmayın! Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile birlikte tutun.)’,


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ