İslam Alimi

Cuma Günü Neler Yapmalıyız ve Hangi Duaları Okumalıyız?

Cuma günü hangi duaları okumalıyız ve neler yapmalıyız ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Cuma günü İslam dininde büyük bir öneme sahip günlerden biridir. Zira Cuma günü hakkında Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

Güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. Adem (a.s) o gün yaratıldı, o gün Cennete konuldu ve o gün Cennetten çıkarıldı. (Müslim, Cuma: 5; Tirmizi, Cuma: 353)

Dolayısı ile Cuma günleri samimiyet ile çokça dua etmeliyiz. Zira Cuma günü her hafta içinde vardır ki buda Yüce Mevla’mızdan biz Müslümanlara çok büyük bir nimettir. Cuma günleri gusül almalıdır. (Cuma namazından önce) Mümkünse Cuma namazı için erkenden gitmelidir. Bu günün bayram olması hasebi ile fakirlere yardım edilmeli yetimler ise sevindirilmelidir. Anne ve babadan dua istenmeli ve onların gönüllerini almaya rızalarını kazanmaya çalışılmalıdır. Bunlarla birlikte Cuma günleri çok şükredilmelidir. Zira yukarıda belirttiğimiz hadis şeriften de anladığımız üzere babamız Hazreti Adem (a.s) bu gün yaratılmıştır. Hazreti Adem’in yaratılması aslında bizimde yaratılmamızdır.

Bu nedenle Yüce Mevla’mıza Hazreti Adem’i bu günde yarattığından ve dolayısı ile bizi de yarattığından dolayı şükürler etmeliyiz. Bu özet bilgileri verdikten sonra size daha önce hazırlamış olduğumuz Cuma Günü Yapılması Gerekenler Nelerdir? ve Cuma Günleri Hangi Duaları ve Sureleri Okumalıyız ? başlıklı konulara baş vurmanızı da tavsiye ediyoruz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ