Sorularınız

Cuma Günü Neler Yapmalıyız ve Hangi Duaları Okumalıyız?

İslam aleminde cuma günlerinin ayrı bir önemi olduğunu her Müslüman bilmektedir. Mübarek Cuma günü neler yapmalıyız ve hangi duaları okumalıyız? Bu konu hakkında detaylı bilgiler verir misiniz?

Cuma Günü Neler Yapmalıyız?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Cuma günü İslam dininde büyük bir öneme sahip günlerden biridir. Zira Cuma günü hakkında Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

Güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. Adem (a.s) o gün yaratıldı, o gün Cennete konuldu ve o gün Cennetten çıkarıldı.

Müslim, Cuma: 5; Tirmizi, Cuma: 353

Cuma Günleri Dualar Etmeliyiz

Dolayısı ile Cuma günleri samimiyet ile çokça dua etmeliyiz. Zira Cuma günü her hafta içinde vardır ki buda Yüce Mevla’mızdan biz Müslümanlara çok büyük bir nimettir. Cuma günleri gusül almalıdır.

(Cuma namazından önce) Mümkünse Cuma namazı için erkenden gitmelidir. Bu günün bayram olması hasebi ile fakirlere yardım edilmeli yetimler ise sevindirilmelidir.

Cuma Günleri Anne ve Babadan Dua Almakta Büyük Hayır Vardır

Anne ve babadan dua istenmeli ve onların gönüllerini almaya rızalarını kazanmaya çalışılmalıdır. Bunlarla birlikte Cuma günleri çok şükredilmelidir. Zira yukarıda belirttiğimiz hadis şeriften de anladığımız üzere babamız Hazreti Adem (a.s) bu gün yaratılmıştır.

Hazreti Adem’in yaratılması aslında bizimde yaratılmamızdır. Bu nedenle Yüce Mevla’mıza Hazreti Adem’i bu günde yarattığından ve dolayısı ile bizi de yarattığından dolayı şükürler etmeliyiz.

Bu özet bilgileri verdikten sonra size daha önce hazırlamış olduğumuz Cuma Günü Yapılması Gerekenler Nelerdir? ve Cuma Günleri Hangi Duaları ve Sureleri Okumalıyız ? başlıklı konulara baş vurmanızı da tavsiye ediyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu