Çocukİsimler

Çocuklara İsim Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ailemizin bir parçası olan ve soyumuzun devamını sağlayan ve yüce Mevla’mızdan bize emanet olan çocuklara isim verirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu hususta hangi konulara dikkat etmeliyiz.

Cevap: Yeni doğmuş çocuğa kısa bir süre içinde iyi bir isim koymak anne ve babaların en önemli vazifelerindendir. Çocuğa konulacak isim hem dünyada hem de ahirette geçerli olacaktır. Rasulullah (s.a.v) efendimiz yanlız çocukların değil, büyük kişilerin ismiyle bile ilgilenmiştir. İyi bulmadığı bazı isimleri değiştirmiştir. Konulması gereken güzel isimler hakkında her zaman bilgiler vermiş, kimi zaman bizzat kendileri çocuklara isimler vermiştir.

Çocuklara Anlamı Güzel İsimler Vermeliyiz!

Rasulullah (sav) efendimiz güzel isim koymanın önemini şöyle açıklıyor: “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın”. (Ebu Davud, Edeb 69)

Çağırma işlemini Allah’ın görevlendirdiği bir melek Allah’ın izniyle yapacaktır. Hiç kimse kıyamet günü Allah (c.c.)’ın hoşlanmayacağı isimle çıkmak istemez. Öyle ise kötü olan isimleri çocuklara vermememiz gerekir.

Yahya bin Said (r.a.) anlatıyor: Hz. Peygamber (sav) bol sütlü bir deve için: “Bunu kim sağacak?” diye sordu. Bir adam ayağa kalkmıştı ki, Rasulullah (s.a.v) adama: “İsmin ne?” diye sordu. Adam: “Mürre (acı)” diyince ona “Otur” dedi. Hazreti Peygamber (sav) tekrar: “Bunu kim sağacak?” diye sordu. Bir başkası ayağa kalktı, ben sağacağım diyecekti. Hazreti Peygamber (sav) ona da: “İsmin ne?” diye sordu. Adam: “Harb” diyince, ona da: “Otur” dedi. Rasulullah (sav): “Bu deveyi bize kim sağacak?” diye sormaya devam etti. Bir adam daha kalktı. Ona da ismini sordu. O da “Ya’iş” (yaşıyor) cevabını alınca ona “Sen sağ” dedi. Muvatta, İsti’zan 24

Allah’a (c.c) Ait İsimler Çocuklara Verilir mi?

Allahü Azimüsşan’ın has olan adları isim olarak verilmez. Çocuklara isim verirken, ancak sıfatları isim olarak verilebilir. Mesela; Kerim, Halim, Kadir, gibi kelimeleri insanlara isim olarak vermek caizdir. Ancak bu isimlerin başına bir (Abd) kelimesi ilave ederek söylemek çok güzel olacaktır.

Zira (Abd) kelimesini ilave ederek söylediğiniz takdirde Kerim’i Abdülkerim olarak söylersiniz. Bu takdirde Kerim’in kulu demiş olacağınızdan anlamı çok güzel olur. Aziz isminin başına da bir (Abd) kelimesi ilave ederek, söylediğinizde azizin kulu anlamına Abdülaziz demiş olursunuz. Mecburi olmasa bile güzel bir önem olur.

Mahşer Günü Her Çocuk İsmi İle Çağrılacaktır

Rasulullah (s.a.v)’ın buyurduklarına göre en güzel isimlerin bazıları şunlardır: Erkek ismi olarak, “Abdullah, Abdurrahman, Muhammed, Hasan, Hüseyin” isimleridir. Kız isimleri olarak da, “Aişe (Ayşe), Fatıma, Zeynep, Hatice, Cemile, Zehra…” Gibi isimler güzeldir.

Mahşer günü her çocuk, ismiyle çağrılacaktır. Çocuğun ismi kötü anlama gelen gayri Müslim ismi ise, mahşer halkı önünde adından dolayı utanacaktır. Bu durumda anne ve babasına şöyle seslenecektir. “Allah beni doğuştan Müslüman olarak dünyaya gönderdi, sen neden bana kötü anlama gelen ismi koydun?” diye isim koyandan davacı olacaktır.

Bu konu ile alakalı olan Kuran ı Kerimde Geçen Erkek İsimleri başlıklı konuyada başvurabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Değerli ziyaretimiz, lütfen konuyu baştan sona bir defa daha okuyunuz ve düşüncenizi değil nerede nasıl bir hata görüyor iseniz onu belirtiniz.

    Alıntı: Ecevit TUNÇ

  2. Bu konunun içinden diğer konuya geçtiğim de aşağıdaki açıklamayı okudum bu ne pehriz bu ne lahana turşusu demek geldi içimden Madem isimlerin önemi olmayacak ne demeye onca hadis uyduruluyor ve yazılıyor buraya :))) Allah affetsin kardeşim sen neden hüküm koyuyorsun ki bu konuda varsa KURAN' da onu belirt "ALLAH'tan başka Hüküm koyucu yoktur." Selam üzerine olsun. Ayrıca gayri müslüm dediğin insanların isimleri bir zamanlar hak yolda olanların isimleriydi yapmayın böyle şeyler lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu