AkaidÇocuk

Çocuklara Allah’ın İsimlerini Koyabilir miyiz?

Yüce Allah tealanın (c.c) bizlere nasip ettiği çocuklara Allah’ın isimlerini koyabilir miyiz?

Cevap: İslam Dinide anne ve babanın çocuklarına karşı birçok görevleri vardır. Bu kutsal görevlerden birisi de ebeveynlerin çocuklarına güzel isim vermesidir. Bu konu ile alakalı Hazreti Peygamber Efendimiz (s.a.s.), bir hadisi şerifinde insanların kıyamet günü yani ahirette dünyadaki isimleri ile çağrılacağını belirterek şöyle buyurmuştur.

“Çocuklarınıza güzel isim koyunuz.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 69)

Zira halk arasında da denildiği gibi bir kimseye kırk kere ne dersen o olurmuş.Bu söz de tam manasıyla doğru olmasa da doğruluk içermektedir.Yukarıda zikrettiğimiz hadis i şerif ışığında.Konu çocuklara Allah’ın isimlerini vermeye gelince, önemle bilmemiz gerekir ki yüce Mevlamız olan Allah’a (c.c) has olan isimleri anne ve babalar çocuklarına vermemelidir.

Bu İslam dininde asla hoş görülmeyen bir konudur. Eğer anne ve baba çocuklarına ilahi isimlerden birini vermeyi arzuluyor ise başına “kul” anlamına gelen “abd” kelimesini eklenmelidir. Örneğin anne baba çoçuğuna yüce Mevlamızın isimlerinden olan Kadir ismini vermeyi murat ediyor ise başına Abd kelimesini koymalı ve Abdulkadir ismini vermelidir. Diğer örnekler şu şekilde çoğalabilir. Abdurrahman, Abdurrahim, Abdulkadir, Abdüllatif,, Abdulmelik, Abdukfettah, Abdulhalim ……. gibi.

Fakat ola ki aileler bu işin hassasiyetinden habersiz olarak örneğin çocuklarının ismini Kadir koydular ise ne yapmalılar.Bu durumda ise önceden yapılan bir hatayı düzelterek çocuklarını Kadir diye değil Abdulkadir diye çağırmaları, seslenmeleri yapmaları gereken en doğru şey olacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu