İslam Alimi

Çocukken Yapılan Yeminler İçin Kefaret Gerekir mi?

Küçükken her ne için okursa olsun, ama çok küçükken 9-10 yaşları gibi bir şeye yemin edip o şeyi tekrar yapıp yine yemin edip tekrar yapıp. Sonra büyüğünce yaptığı hatayı anlatıp son kez Tövbe etsek ve o hatayı bir daha gerçekten tekrarlamasak!(İnşallah) ne yapmamamız gerekir? Çocukken yapılan yeminler için kefaret gerekir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, unutmayın ki rahmeti sonsuz yüce Mevla’mız hiç bir kulunu akil baliğ olmadan önce hiç bir şeyden sorumlu tutmamaktadır. Şüphesiz bu durum Yüce Mevla’mızın ne kadar adalet ve rahmet sahibi olduğunun bir göstergesidir. Dolayısı ile 9-10 yaşında ki bir çocuğun akil baliğ olmadığı bir gerçektir. Bu nedenle çocukluk döneminde yapmış olduğunuz yeminlerden dolayı sorumlu bulunmamaktasınız.

Ancak siz buna rağmen Ya Rabbi ben çocuktum cahildim ve bilmiyordum. Şimdi ise bana vermiş olduğun akıl ile görüyorum ki yeminler ederek yanlış yapmışım. Her ne kadar sen benim sorumlu tutmasanda ben yine tövbe ediyorum ve beni sorumlu tutmadığım için şükür ediyorum. Derseniz çok hayırlı bir şey yapmış olursunuz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Erkan dedi ki:

  Selamin Aleykum 13 yasinda verdimi bile hatirlamadim yeminin hukmu nedir?

 2. Türkiyem dedi ki:

  Hocam insanlar hakkında sürekli kötü düşünceler aklıma geliyor senelerdir gormedigim biri aklıma gelip düşünmeye başlıyorum ben düşünmek istemiyorum aklıma geliyor bide onunla ilgili kötü düşünceler var her insan hakkında bu vesvesemidir?

  1. islamalimi dedi ki:

   Nas suresini devamlı okuyun.Kuran ı Kerimde Nas suresinde yüce Mevla’mız vesveseden şu şekilde sığınmamızı tavsiye etmektedir.(1-6) De ki: “Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik’ine, insanların İlâh’ına sığınırım.” (Nas suresi)

BİR YORUM YAZ