İslam Alimi

Çocuğun Sünnet Yaşı Kaçtır, Sünnet Merasimi Nasıl Yapılmalıdır?

Erkek Çocukların Sünnet Yaşı Kaçtır ve Sünnet Merasimlerini Nasıl Yapmalıyız?

Cevap: Sünnetin belli bir yaşı yoktur. Çevreye, çocuğun sağlığına, beden yapısına göre değişebilir. Yedi yaşını geçmemeli, buluğ çağına kadar yaklaşmamalıdır. Çünkü sonra mahremiyet devresi başlar. Haramlık söz konusu olur. Sünnet zamanında yapılan merasimlerde, çocuğu kendilerine bağışlayan Allah’a isyan manasına gelen bir taşkınlık ve şaşkınlıkta bulunulmamalı; bir takım günahlar işlenip, haramlara düşülmemelidir.

Çocuğun doğumunda, ya da sünneti sırasında, günahlar işlenirse, içki içmek, kumar oynamak, kadın-erkek karışık eğlencelere dalmak gibi isyanlara sapılırsa, nankörlük edilmiş, nimete karşı küfranda bulunulmuş olunur.

Bunun bir manası, da kendilerine çocuk bağışlayıp, o güne erişmeyi nasip eden Allah’a karşı nankörlükte bulunmak, “Sen bize böyle evlâd ihsan edip lütufta bulundun, biz de sana isyan edip nankörlükte bulunuyoruz.” demektir Mevla korusun. Mümin kişiler böyle bir hataya düşmemeli, sünnet merasimlerinde mevlit okutmayı, eşe-dosta yemekler yedirip, muhtaçları giydirmeyi esas almalı; içki içmek, kumar oynamak gibi nankörlük anlamına gelen kötülüklere sebebiyet vermemeli, şükür gününde şükürsüzlüğe sapmamalıdır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ