Çocuk

Çocuğumuza Üç Tane İsim Koymamızda Dinen Bir Sakıncası Var mıdır?

Hocam hayırlı günler, yeni doğacak çocuğa hem göbek adı verip ilaveten de 2 isim koyarsak bunun dinen bir sıkıntısı olur mu? Cevabınız için teşekkürler.

Çocuğunuza üç tane isim koymanızda İslam dini açısında hiç bir mahsur yoktur. Bahsettiğiniz göbek adı da bir isim sayılmaktadır.

Zira bizler bir çok sahabeyi gerçek isimleri ile değil göbek adları veya lakapla ile tanımaktayız. Fakat İslam dininde her şeyin bir usulü vardır ve yeni doğan bir çocuğa isim vermenin usulü ve adabı da güzel manalar içeren hayırlı bir isim vermektir. Eğer üç tane isim vermeyi çok istiyor iseniz, bunun zikrettiğimiz gibi bir sakıncası yoktur. Fakat peygamber efendimizin ve İslam alimlerinin uygulamalarına baktığımız taktirde çocuklara bir veya iki isim verildiğini görmekteyiz. Dolayısı ile bizim size tavsiyemiz iki isimden yana olacaktır.

Bu konu ile alakalı Çocuklara İsim Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? başlıklı konuya da başvurmanız faydalı olacaktır. Mevla’mız çocuğunuza hayırlı bir ömür nasip eylesin. Selam ve dua ile.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu