İsimler

Çocuğuma Yasin ismini verebilir miyim?

S.a biz eşimle Yasin ismini koymayı düşünüyoruz yanına da bir isim koyacağız ama şuan aklımızda bir isim yok belli. Belki Ömer düşünüyorduk Yasin yanına ama araştırmama göre çoğu kişiden aldığım cevap Yasin ismi çocuğa ağır gelir diyorlar taşıyamaz diyorlar ve tam anlamı bilinmiyor Yasin’in sizce Yasin ismi çocuğa verilir mi? Birde Yasin ismi olmazsa Berat, İsa ismini düşündük Berat ve İsa ismi hakkında da bilgi edinmek isterim teşekkür ederim.

Cevap: Aleyküm selam. Değerli ziyaretçimiz, dilediğiniz taktirde çocuğunuza tabi ki Yasin ismini koyabilirsiniz. Yanına da diler iseniz sizinde belirttiğiniz gibi Yasin Ömer, Yasin Emin olarak tamamlayabilirsiniz. Yasin isminin ağırlığına gelince şunu diyebiliriz ki halk arasında bu isim ve benzeri isimler için bu tür söylemler duyabilmekteyiz. Bizde diyoruz ki bu açıdan bakar isek bir çocuğa Muhammed ismini koymak çok daha ağır olacaktır. Fakat İslam dininde böyle bir yaklaşım söz konusu değildir. Müslüman bir çocuğa yakışacak isimler böyle isimlerdir. Bunlar sadece kişilerin düşüncelerinden ibarettir. Gönlünüzü rahat tutmalı ve çocuğunuza böylesi güzel isimler vermeyi düşündüğünüz için kendinizle gurur duymalısınız. Berat ismi konusunda ki merakınızı ise Berat isminin anlamı başlıklı konuda giderebilirsiniz. Yüce Mevlamız çocuğunuzu kendisine, Peygamberine ve ailesine sadık bir evlad eylesin. Selam ve dua ile..

Sorular & Yorumlar

  1. Selam Aleyküm
    Hocam ben oğlumun ismini Eren Yasin koydum,sence ağır gelirmi, ve kandiliniz mübarek olsun

  2. Selamın aleyküm sayın hocam ben yasin ismini çok seviyorum yanlız yaşın ismine uym sağlayan 2ci bir işim bulamıyorum mesela yasin yunus emre nasıl tavsiye edermisiniz. Teşekkürler Allah’a emanet olun

    1. Aleyküm selam Güzel koyabilirsiniz. Rabbimiz evladınızı salih kullarından eylesin.

  3. Allah haric esma'ül Hüsna bulunan isimler dahi verile bilinir. Kuran'i Kerimde ismi geçen Sure isimleri verilir fakat Meleklerin isimleri kesinlikle verilemez diye biliyorum güzel bilgilendirme olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu