Genel

Cinler İnsanlara Zarar Verebilirler mi?

Bu konuda özetle Cinler İnsanlara zarar verebilirler mi? Konusunda bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cinlerin insanlara Bazı durumlarda zarar vermeleri söz konusu olsa da, bir Müslümanın cinlerden korkmaması ve yüce Allah’ın izni olmadan, her hangi bir varlığın başka bir varlığa asla zarar veremeyeceğine gönülden iman etmesi gerekmektedir. Bütün varlıklardan gelebilecek her türlü zarardan Allah’a sığınılması gerektiği gibi kötülük gelebilecek cinlerden Allah’a sığınılmalıdır. Nitekim Hazreti Peygamber Efendimizin de cinlerin insanları etkilemesine karşı Ayetel Kürsi‘yi, Felak ve Nas surelerini okuduğu bilinmektedir (bk. Buhârî, “Vekâle”, 10; “Fezâilü’l-Kur’ân”, 10; Tirmizî, “Tıb”, 16). Bir Müslüman, cinlerden zarar gördüğünü sandığı veya bu durumdan korktuğu durumlarda Hazreti Peygamber Efendimizden öğrendiği tedbirler ile yetinmelidir. Kesinlikler cahil cinci ve üfürükçülerin tuzağına düşmekten sakınmalıdırlar.

Cinler, insanları güç durumda bırakmaya çalışır ve kendilerine muhtaç olmaları için ellerinden geleni yaparlar. Cinlerin gerçek mahiyetini ve yapılarını bilmeyenler, cinlerden medet ummaktadırlar. Cinci ve üfürükçüler ise bilgisizliği iyi değerlendirirler. Cinlerin mahiyetini, yapılarını bilmeyen kişiler, bazen onları gözlerinde gereğinden çok büyütürler. Yani bu tür kişiler cinleri her şeyi bilen, her şeye gücü yeten, üstün kabiliyetli varlıklar olarak görürler veya gösterirler. Bu şüphesiz tamamen bir hezeyandır ve İslam dinine mensup bir Müslümanın asla yapmaması gereken bir durumdur.

Cinler konusunda geniş bilgi için tıklayınız.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu