İslam Alimi

Cennette Bize Eş mi Verilecek?

Cennette kadınlara erkek eş mi verilecek, kendi eşlerimiz ne olacak veya ben evli değilim evli olup olmayanlara göre değişecek mi? Bir ayetteydi galiba sizlere cennette tertemiz eşler verilecek deniyordu açıklar mısınız?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz bahsettiğiniz ayeti kerime şu şekildedir: “De ki, size, o istediklerinizden daha hayırlısını haber vereyim mi? Korunan kullar için Rablerinin yanında cennetler var ki, altlarından ırmaklar akar, içlerinde ebedî kalmak üzere onlara, hem tertemiz eşler var, hem de Allah’dan bir rıza vardır. Allah, o kulları görür.” (Al-i İmran/15)

Sorunuza cevap verecek olursak eğer kul isterse kadın olsun erkek olsun bir eş verilecektir. Eşlerimiz ne olacak demişsiniz bu sorunun cevabı ise size bağlıdır. Eğer dünyada ki eşinizi isterseniz dünyadaki eşinizde sizinle birlikte Cennete ise birlikte yaşarsınız. Eşimi istersem bana yine bir eş verilir mi diye sorarsanız bunun cevabı ise verilmeyecektir. Daha açık bir ifade ile dünyada ki eşini isteyen kadınlara başka bir eş verilmeyecektir.

Evli olmanız veya olmamanız önemli değildir. Önemli olan sizin ne istediğinizdir. Zira Cennet, hiç bir kulun üzülmeyeceği ve isteğinin çevrilmeyeceği bir yerdir. Tabi ki bu istekler İslam ahlakına uygun olduğu sürece. Şu da var ki cennet ehli zaten İslam ahlakında gayrısını istemeyecektir. Çünkü bu ahlaka sahip kullar cennete gireceklerdir. Yüce Mevla’mız bizlere de girebilmeyi nasip eylesin.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Aygul dedi ki:

    Ben sevib kavusamadiyim birini istersem olurmu hocam lutfen cavab verin.¡

    1. islamalimi dedi ki:

      İsya etmediğiniz sürece istemenizde bir mahsur yoktur.

BİR YORUM YAZ