Sorularınız

Cenazede Şahitlik Etmesek Olur mu?

Camide vakit namazı kılarken caminin önünde cenaze namazı vardı ve benim tanıdığım değildi caminin önünde bende cenaze namazına durdum hoca şahitlik isterken ben içimden şahitlik vermedim çünkü tanımıyordum hocam burada bir hatam var mı? Fakat hakkımı helal ettim ama şahitlik konusunda tereddüt ettim. Sonrada adı Ahmet olduğundan acaba dedim ismi için şahitlik edebilir miydim. Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, cenaze namazlarında yapılamakta olan şahitlik ve helallik genel itibari ile hüsnü zan ile yapılmaktadır. Cenazenin iyi biri olduğunu düşünmek iyi bir davranış olacaktır. Bu nedenle şahitlik yapıp hakları helal etmek gerekmektedir. Fakat akıl sahibi her kul şahitlik konusunda ve hakkını helal edip etmeme konusunda özgürdür. Kişi dilerse şahitlik yapmaya bilir veya hakkını helal etmeyebilir. Fakat eğer kesin bir bilgimiz yok ise cenaze hakkında iyi düşünmeli ve şahitlik edip haklar helal edilmesi daha doğru olacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu