İslam Alimi

Cenaze Namazında Tanımadığımız Kimseye Şahitlik Yapabilir miyiz?

Benim sorum tanımadığımız birinin cenazesine gittiğimiz de hoca efendinin razı mısınız imanlı olduğuna şahitlik eder misiniz diye sorduğunda evet dersek sıkıntı olur mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, iman konusu derin bir konudur. Dolayısı ile çok tanıdığınız birinin cenazesine katılsanız dahi aslında gerçekten imanlı olup olmadığını ancak Yüce Mevla’mız bilebilir. İşte bu noktada bize düşen karşımızdaki insanın akrabamız olsun veya akrabamız olmasın genel yaşantısına bakmak olacaktır. Eğer karşımızda ki insan Müslüman bir kimseyse iyi bir zan içerisinde bulunarak iyi şahitlik etmemiz gerekmektedir. Ancak şu da var ki şahitlik konusu kişiye kalmış bir durumdur. Yani siz bir cenazede şahit olma veya olmama hakkınız vardır. Bununla birlikte hakkımı helal etmiyorum veya hakkımı helal ediyorum veya ben bu kişiyi tanımıyorum bu nedenle sessiz kalıyorum deme hakkınız vardır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. misafir dedi ki:

    merhaba lütfen cevaplayın instagram twitter facebook gibi sosyal medya siteleri var. mesela instagramda birini takip edince paylaştıkları gözüküyor ayrıca takip etmediğin fakat popüler olanların paylaştıkları bütün gönderiler bir yerde çıkıyor mesela bir insan Allah ile alay eden Allah’a küfür edilen dinle alay edilen bir söz okusa sonra bu sitede gezinmeye başka gönderilere bakmaya devam etse dinden mi çıkar?Dediğim gibi bu paylaşılanlar bölümünde böyle alaylı ve küfür sözler varsa bu küfür olur mu?Bunları görmek sonra geri tuşuna basıp başka gönderilere bakmaya devam etmenin hükmü nedir?Mesela bunarı gördükten sonra haram içerikli resimlere bakmak

    1. islamalimi dedi ki:

      İstemeden bu tür şeyler görmenin bir sakıncası yoktur. Ancak bu tür paylaşımda olan kişileri takip etmek caiz değildir. Günahlarına ortak olmamalısınız.

BİR YORUM YAZ