İsimler

Cemal İsminin Anlamı Nedir? Cemal Ne Demek?

Cemal ismi Arapça kökenli bir erkek ismidir. Cemal isminin anlamı genel olarak yüz güzelliği demektir. Bununla birlikte daha geniş anlamda zahiri ve batıni güzellik anlamına gelmektedir.

Cemal İsminin Anlamı Nedir?

  • Yüz güzelliği
  • Zahiri ve batıni güzellikler
  • Allah’ın varlığa rahmet tecellisi
  • Allah’ın lütfunun ihsanının ve rızasını görülmesi
  • Yüce, kudretli, iyilik sahibi bir güzellik

Yüce Mevla’mız Allah’ın (c.c) rahmet ve tecellisini de ifade etmektedir. Rahman ve Rahim yüce Rabbimiz Allah’ın lütuf, ihsan, rıza sıfatlarının da karşılığı Cemal ismidir. Zira güzelliği ifaden bu isim dolayısı ile güzelliğin kendisi olan Yüce Mevla’mızı ifade etmektedir. Bu nedenle Müslümanlar Mevla cennette Rabbimizin cemalini görmeyi nasip eylesin şeklinde dua ederler. Aslında dünya hayatının gayeside budur.

Cemal İsmi Kuranda Geçiyor mu?

Bu güzel isim yüce Kitabımız Kuranı kerimde geçmektedir. Bu ismi gönül rahatlığı ile çocuklarımıza verebiliriz. Yüce Mevla’mız bu ayeti kerimede kullarına kendinden verdiği güzelliklerden birinden bahsemektedir. Cemal kelimesini sadece güzellik olarak değerlendirmek yanlış olacaktır.

Zira böyle bakarsak ayeti kerimeden bahsettiğimiz anlamı anlamak mümkün olmayacaktır. Cemal kelimesinin karşılığına sadece güzellik karşılığını eklemek bu ismin anlamını küçültmektedir. Çünkü bu isim yüce, kudretli, iyilik sahibi bir güzelliği ifade etmektedir.

Onlarda akşamları otlaktan getirirken, sabahları otlatmaya salıverirken size sergiledikleri bir güzellik (Cemal) de vardır.

Nahl Suresi-6

Cemal isminin anlamı ile birlikte sitemizde yer alan Kuranda geçen erkek isimlerinin yer aldığı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu