NamazSorularınız

Cemaatle Namazı Kaçırmamak İçin Şafi Mezhebine Uyabilir miyim?

Camiye namaza giderken elimi kapıya çarptım hafif kanama oldu ve akşam namazı ezanı okunmuştu cemaate durmamız gerekirdi bende şafii mezhebi aklıma geldi bir çizme kanla abdest bozulur diye namazımı kıldım bunun sakıncası var mı? Yalnız namaz kılarken öbür usuller hanefi mezhebine göre kıldım bende soru işaretleri kaldı cevaplasanız çok memnun olurum.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, maalesef zikrettiğiniz akşam namazını kaza etmelisiniz. Zira anladığımız kadarı ile aslında siz Hanefi mezhebine tabisiniz. Sadece cemaatle namazı kaçırmamak için eliniz kanadığında Şafi mezhebi üzerine namaz kılmaya niyetlenmeniz mümkün olmamaktadır. Bu durumda zaten size bir vebal yoktur. Zira sizin niyetiniz cemaatle namaz kılmaktı ve elinizi kendi isteğiniz ile kesmediniz. Bu ve benzeri bir durumda tekrar abdest haneye giderek abdest almalı ve cemaate yetişemezseniz tek başınıza kılmalısınız. İnşaallah yüce Mevla’mız size cemaatin ecrini verecektir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu