Sorularınız

Cemaatle Kılınması Yasak Olan Farz Namazın İsmi Nedir?

Birlikte namaz kılmak için zamanın ve zeminin uygun olduğu, imam olabilecek yeterliliğe sahip birinin ve yeterli sayıda kişininde bulunduğu halde yani bütün şartlar müsait oldu halde cemaatle kılınması yasak olan farz namazın ismi nedir acaba?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde böyle bir namaz yoktur. Biraz daha detaylı bilgi vermiş olsaydınız yardımcı olmaya çalışırdık. Ancak İslam dininde farz olan bütün namazlar cemaatle kılınabilinir. Hatta İslam dininde namaz cemaatle kılınmakta ve kılınmalıdır. Ancak cemaatle kılma imkanı olmayanlar namazlarını tek başına kılmaktadırlar. Bu konuda ki bir hadis i şerif şu şekildedir:

“Kişinin bir başka kişi ile birlikte kıldığı namaz, tek başına kıldığı namazdan, iki kişi ile birlikte kıldığı namaz bir kişi ile birlikte kıldığı namazdan daha sevaptır. Cemaat ne kadar çok olursa bu namaz Allah’a o nispette sevimlidir.” (Ebu Dâvûd, Salât, 47)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu