NamazSorularınız

Cem İbadeti Namaz Yerine Geçer mi?

Lütfen bu soruma cevap verin, artık sorularıma cevap vermiyorsunuz. Aleviler cem ibadeti yaparsa namaz yerine geçer mi bu ibadet yani aynı sevap olur mu?

Cevap: Çok değerli ziyaretçimiz, sorularınızın cevabının gecikmesi hem bizim yoğunluğumuzdan hemde başka ziyaretçilerimizin de soruları olmasıdır. Gecikme için özür dileriz. Değerli ziyaretçimiz Alevi kardeşlerimizin inaçlarına ve ibadetlerine büyük saygımız var. Fakat hiç bir İslam kaynağında yani Kuran ı Kerimde veya hadis i şeriflerde cem ibadetiyle alakalı veya cem ibadetinin namaz ibadetinin yerine geçebileceği ile alakalı bir bilgi yer almamaktadır.

Bu bilgiler ile şunları da belirtmemizde fayda var. Kuran ı Kerimde ve hadis i şeriflerde namaz ibadetinin nasıl yapılacağı ayrıntılı bir şekilde tarif edilmiştir. Bu konu hakkında bilgi için Beş Vakit Namaz Nasıl Kılınır? başlıklı konuya başvurmanızda fayda var. Bu nedenle namaz ibadeti ile cem ibadeti birbirine karıştırmamak çok daha iyi ve doğru olacaktır. Namaz ibadeti İslam dinin beş şartından biridir ve namaz ibadetinin nasıl kılınacağı şeksiz ve şüphesiz bellidir.

Özetle, cem ibadeti namaz ibadetinin yerine geçemez ve bu iki ibadetin sevaplarını da bir biri ile kıyaslamak yanlış olacaktır. Mevla’ya emanet olun.

Bir Soru & Yorum

  1. Allah razı olsun bilgileriniz için, önyargısız güzel düşünceleriniz için. Ne güzel bir cevap yazmışsınız alevi bir Müslüman olarak size teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu