Sözlük

Celle Celaluhu Ne Demektir?

Celle Celaluhu ne demektir? Tam olarak ne anlamda kullanılır, bu konuda bilgi verir misiniz?
Celle Celalühu ne demektir?

Cevap: Kısaca (c.c.) diye yazılmakta olan ve açılımı “celle celaluhu” olan bu övgü cümlesinin anlamını aktarmadan önce neden ve ne zaman söylendiği hakkında bilgi verelim. Bu ifade yüce rabbimiz olan Allah’u tealanın ismi anıldığı vakit hürmet, büyüklüğünü yüceltmek ve tazim etmek gibi amaçlar ile söylenen bir çeşit övgü ifadesidir.

Her Müslümanın Mevla’mızın ismi anıldığı taktirde bu sözü söylemesi gerekmektedir. Zira Yüce Mevla’mız övgünün gerçek sahibidir.

Bununla birlikte bu övgü yalnızca yüce Mevlamıza hastır ve hiçbir mahluk, hiç bir insan için bu övgünün kullanılması caiz olmamaktadır.

Celle Celaluhu Hangi Anlamlara Gelmektedir

celle ne demek

Arapçada “Büyüklük,  yücelik” gibi anlamlara gelen celal kelimesi ile aynı kökden türemiştir. Celle kelimesi şu anlamlara gelmektedir:

 • Büyük.
 • Yüce oldu.

Türkçe anlamı ise şöyledir: (Allah’ın) “Onun şanı ne yüce” demektir. Bu ifade daha da güzelleştirmek bakımında Azizi Allah Celle celaluhu şeklinde de kullanılmaktadır. Yüce Mevla’mız bizleri büyüklüğünden ayırmasın. Diğer kısaltmalar için sitemizde yer alan Dini Kısaltmaların Anlamları başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Şu ortaya koymuş olduğunuz bilgilerden dolayı sizlere ve size bu bilgileri öğretenlere teşekkür etmeyi irfan bilirim.

  1. Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerimde Hiç bilenle bilmeyen bir olurmu anlayışına dayanarak oluşturduğunuz anlam ve önemini teşekkürlerimin ifadesi gereği kabul görerek beyan ettim…

 2. Merhaba. Bu güzel bilgi için teşekkürler. Esma-ül Hüsna dinlerden Celle Celalühu ne demek diye araştırırken sitenize denk geldim. Anlamını öğrendim. Allah sizlerden razı olsun.

 3. Yorumları gordugumde icimden “Nasıl bir cesaretle yazılmıs bu yorumlar…” Kelimeleri gecti…
  ALOOOO ALLAH(c.c) kelimesinin bulundugu sayfa ile aynı sayfada neler yazılmıs… Allah’ım affet yaa Rabbim…
  Islam dinimizde ogretim bildirim sekli “azarlayarak” mıdır… Ne yapıyorsunuz yahu…
  Allah’a emanet olalım hepimiz ve yegane karar sahibinin memleketimizin hayırlara yol almasını niyaz ederim…

 4. Çok teşekürler Allah’a şükrediyorum vede bu cümleyi hep aklımda tutacağım tekrardan teşekkür ederim.

 5. ya o anlamda değil o yukarıdaki resmin okunuşu yani celle celalühu ne demek diyorum

   1. Şaka Bir Yana da: Adamlar burada bize eğitim için çaba sarf ediyorlar.Sen nediyon??İllaki bunu niye yazmıyosunuzzzz bu neden yokkk..vb seyler yazmayın.

   2. Böyle bir sayfada şaka da olsa küfrü çağrıştıran kısaltmalar kullanmamanı tavsiye ederim. Allah’ın nuru üstümüze olsun.

   3. lütfen küfürler kulanmayın Allah yukarıda herşeyi görüyor

   4. Arkadaşın dediği gibi Allah c.c zaman ve mekandan münezzehtir orda burda diye yer göstermek insanı şirke götürür dinden çıkartır farkında olmadan çok hassas konular eş dost arkadaşlarımızı bilgilendirelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu