İslam Alimi

Cehennemin isimleri

Cehennemin isimleri. Ahirette günahkarların ve Kafirlerin gireceği Cehennem çok şiddetli ve dayanılamayacak azapların olduğu bir azap yeridir. Yüce Mevlamız Kuran ı Kerim ve yüce Peygamberi Fahri Kainat Efendimiz aracılığı ile bu azabı bize bildirmiştir ve sakınmamızı emretmiştir. İşte bu azap yeri olan Cehennemin ciddiyeti bir çok isim ile alınarak Kuran’da zikredilmiştir. Şimdi bu isimlerin birer ayet ile zikrederek açıklamaya çalışalım. Kuran ı kerimde cehennem yedi isim ile anılmıştır : Cehennem ismi genel olarak derin ve büyük bir hesap kuyusu anlamına gelmektedir. Şimdi bu isimleri sıralayalım.

1. Nâr: Bu isim gözleri kamaştıran siddetli bir ışık içeren ateş manasına gelmektedir: Şüphesiz, inkar edenlere, ne malları, ne de evlatları Allah’a karşı hiçbir fayda sağlar. Onlar nar‘ın (Cehennem ateşinin) yakıtıdırlar. (Ali İmran 3.10)

2. Cahîm: Son derece şiddetli ve büyük, alevleri kat kat yükselen kızgın ateş. Lügat manası olarak da derin bir kuyuda şiddetle yanan kor manasına gelmektedir.

 • İnkar edenlere ve ayetlerimizi yalanlayanlara gelince, işte onlar Cahim‘e girecek olanlardır (cehennemliklerdir). (Maide 5.86 )

3. Hâviye: Düşenlerin bir yer çoğunun asla geri dönemediği büyük hesapsız uçurum. Lügat manada yüksek bir yerden derin bir çukura düşmek manasına gelmektedir. Bu kelime Hüviy kelimesinden türemiştir ve genel olarak uçurum derin çukur manasına gelmektedir.

 • İşte onun anası (varacağı yer Cehennemdir ) Hâviye‘dir. (Karia 101.9)

4. Saîr: Çılgın, zapt etmek mümkün olmayan ateş. Lügat manasında karıştırılan kızgınlaştırılan ateş manasına gelmektedir.

 • Şüphesiz Allah, kafirlere lanet etmiş ve onlara Saîr (alevli bir ateş) hazırlamıştır. (Ahzap 33.64)

5. Lezâ: Dumanın olmadığı ve katıksız alev. Lügat manası dumansız yalın ateş yani bu bakımdan ateşin çok şiddetli hali anlamına gelmektedir.

 • Hayır (ne mümkün)! Şüphesiz cehennem, lazâ’dır (derileri kavurup çıkaran alevli ateştir). (Mearic 70.(15-16))

6. Sakar: Çok büyük kızgın ateş. Yakıcı kızartıcı gibi manalarına gelen bu isim lügat manada güneş gibi kavurucu ateş demektir.

 • Yüzüstü ateşe sürüklendikleri gün kendilerine, Sakar‘ı (Cehennemin dokunuşunu) tadın! denecek.

7. Hutame: Obur, aç ve kızgın ateş. Bazı bilginler bu yedi ismin, cehennemin yedi tabakası olduğunu ileri sürmüşlerdir. Lügatta kırıp parçalamak manasına gelen bu isim bizlere içine düşeni ateşle parçalaya un ufak eden manasına gelmektedir.

 • Hayır! And olsun ki o, Hutâme’ye (Cehennem’e) atılacaktır. ( Huzeme 104.4)

Yüce Mevlamız bizleri uyarıyor hemde önemle ve ciddiyetle. Zira Cehennem cok ciddiye alınması gereken bir konudur. Akıl sahibi insan bu azaplara düşmemek için canla başla çalılşmalı ve kulluğunu icra etmelidir. Yüce Mevlamız bizi Cehennem azabından korusun. Amin


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. hasret dedi ki:

  Allah razı olsun Teşekkürler

 2. hasret dedi ki:

  Teşekkürler

 3. zeynep dedi ki:

  bundan cok ogrendim, ama anlamlardan cok anlamadim. birsey tavsiye edebilirmisiniz?????

 4. umut dedi ki:

  Allah sizden razı olsun.

 5. deniz sadikodlu dedi ki:

  Benim oğlumun ismi kayra ne anlama geliyor farkı şeyler söylüyorlar.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sitemizde yer alan Kayra İsminin Anlamı başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

 6. aykut dedi ki:

  Yeğenime Alya ismini koymayı düşünüyorlar olur mu sizin bir öneriniz var mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuzun cevabı için Yeğenime Alya İsmini Koymayı Düşünüyoruz başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

 7. Melike dedi ki:

  Ablamın bir kızı olucak..derin ismini koymak istiyor..islam dinine uygun bir isim mi ‘derin’ ismi..burdaki yazıda cehennem çukuru derin bir çukur diye bahsedildiğinden…derin adı cehennem çukurunu çağrıştırıp,İslam da uygun görülmeyen isimlere girer mi???

  1. islamalimi dedi ki:

   Başka bir isim seçmenizi tavsiye ediyoruz. Anlam itibari ile çok daha güzel bir isim seçilebilir.

BİR YORUM YAZ