İslam Alimi

Cehennemdeki Soğuk Azap Hakkında Bilgi

Soğuk Cehennemin özelliklerini öğrenebilir miyim? Cehennemde ki soğuk azap hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Cehennemde var olan azap sadece ateş azabından ibaret değildir. Cehennemde birçok azap çeşitleri yer almaktadır. Bunların bazıları şu şekildedir.

1. Soğukla verilen azap.
2. Yılanların ve akreplerin sokması.
3. Günahkarların başına topuzlarla vurulması.
4. Zakkum ağacından yedirmek.
5. İrinli su içirmek.
6. Gayya kuyusuna atmak.
7. Uçurumlardan yuvarlamak.

Kadızade Ahmed Efendi bir eserinde şöyle buyurmaktadır:  “Cehennemde bir yere Zemherir denir, yani, soğuk Cehennemdir. Soğukluğu pek şiddetlidir. Bir an dayanılmaz. Kafirlere, bir soğuk bir sıcak, sonra soğuk sonra sıcak Cehenneme atılarak, azap yapılacaktır.” (Amentü şerhi)

Buradan anlıyoruz ki cehennemde azap görenler sadece sıcakla değil zaman zaman soğukla da azap göreceklerdir. Cehennem azabının içinde çok soğuk Zemherir azapları da  bulunduğu, Kimya-i Saadet ve Dürret-ül-Fahire kitabında yer almaktadır. Bir hadis i şerifte ise Peygamber Efendimiz Cehennemde yer alan zemheri soğuktan şu şekilde bahsetmektedir.

 Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Cehennem ateşi Rabb’ine şikâyet edip: −Ya Rabb! Bir kısmım bir kısmımı yiyor ben kendi kendimi yiyorum, izin ver dedi. Allah da ona iki defa nefes vermesi için izin verdi. Bir nefes kışın, bir nefes yazın. Bulduğunuz en şiddetli sıcak onun hararetinden, en şiddetli soğuk da zemheririndendir.” (Buhari 3062, Tirmizi 2719, İbn Mace 4319)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ