Ahiret

Cehennemdeki Soğuk Azap Hakkında Bilgi

Soğuk Cehennemin özelliklerini öğrenebilir miyim? Cehennemde ki soğuk azap hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Cehennemde var olan azap sadece ateş azabından ibaret değildir. Cehennemde birçok azap çeşitleri yer almaktadır. Bunların bazıları şu şekildedir.

1. Soğukla verilen azap.
2. Yılanların ve akreplerin sokması.
3. Günahkarların başına topuzlarla vurulması.
4. Zakkum ağacından yedirmek.
5. İrinli su içirmek.
6. Gayya kuyusuna atmak.
7. Uçurumlardan yuvarlamak.

Kadızade Ahmed Efendi bir eserinde şöyle buyurmaktadır:  “Cehennemde bir yere Zemherir denir, yani, soğuk Cehennemdir. Soğukluğu pek şiddetlidir. Bir an dayanılmaz. Kafirlere, bir soğuk bir sıcak, sonra soğuk sonra sıcak Cehenneme atılarak, azap yapılacaktır.” (Amentü şerhi)

Buradan anlıyoruz ki cehennemde azap görenler sadece sıcakla değil zaman zaman soğukla da azap göreceklerdir. Cehennem azabının içinde çok soğuk Zemherir azapları da  bulunduğu, Kimya-i Saadet ve Dürret-ül-Fahire kitabında yer almaktadır. Bir hadis i şerifte ise Peygamber Efendimiz Cehennemde yer alan zemheri soğuktan şu şekilde bahsetmektedir.

 Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Cehennem ateşi Rabb’ine şikâyet edip: −Ya Rabb! Bir kısmım bir kısmımı yiyor ben kendi kendimi yiyorum, izin ver dedi. Allah da ona iki defa nefes vermesi için izin verdi. Bir nefes kışın, bir nefes yazın. Bulduğunuz en şiddetli sıcak onun hararetinden, en şiddetli soğuk da zemheririndendir.” (Buhari 3062, Tirmizi 2719, İbn Mace 4319)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu