İsimler

Cebbar İsminin Anlamı Nedir? Cebbar Ne Demek?

Arapça bir erkek ismi olan Cebbar cebreden, zorlayıcı gibi anlamlara gelmektedir. Şimdi Cebbar isminin anlamı hakkında bilgiler verelim.

Cebbar ismi Cebr kökünden gelmektedir. Cebr kelimesi bozuk veya doğru olmayan bir şeyi düzeltmek anlamına gelmektedir. Bu kelimenin zorlayacı bir anlamıda bulunmaktadır. Dolayısı ile bozuk bir şeyi zor kullanrak düzelmek anlamıda gelmektedir.

Cebbar İsminin Anlamı Nedir?

Cebbar kelimesi ise sadece iyilik için zorlayıcı olan ve hatta zorlamaya ihtiyacı olmayan anlamına gelmektedir. Bu anlamların yanı sıra Cebbar ismi kuvvet ve kudret sahibi anlamlarına da gelmektedir. Bilindiği üzere bu isim yüce yaratıcımız olan Allah (c.c.) sıfatlarından biridir. Bu anlamlar ile birlikte Cebbar ismi pek becerikli anlamına da içermektedir.

Sıfat olarak Cebbar ismi istediğini mutlaka yapan ve istediğine güç yetiren, azamet ve kudret sahibi anlamına gelmektedir.

Cebbar İsmi Kuranda Geçiyor mu?

Kuranda Cebbar ismi 10 ayette geçmektedir. Şimdi örnek bir ayeti kerimeye yer verelim. İsmin ayeti kerimede geçtiği yeri sizler için kırmızı çizgi ile işaretledik.

Cebbar İsmi Kuranda Geçiyor mu?

O, kendisinden başka tanrı olmayan Allah’tır; egemenliğin mutlak sahibidir, her türlü eksiklikten uzaktır, esenlik verendir, güven sağlayan ve kendisine güvenilendir, görüp gözeten ve yönetendir, üstündür, iradesine sınır yoktur, büyüklükte eşi olmayandır. Allah onların yakıştırdıkları ortaklardan tamamıyla münezzehtir.

﴾Haşr Suresi 23﴿
Ayrıca Bakınız: Kuranda Geçen Erkek İsimleri

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu