Namaz

Çalıştığım Yerde Namaza İzin Vermiyorlar Akşamları Kaza Edebilir miyim?

Çalıştığım iş yerinde namaz kılmaya müsaade etmiyorlar. Bu durumumdan dolayı kılamadığım namazları akşamları eve kaza edebilir miyim?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, namazın ilk altı farzından biriside vakittir. Bir namazın vaktinde kılınması farzdır. Sizin bu durumunuz namazlarını eksik hatta geçersiz sayıyor. Kaza namazları ancak uykuda kalındığı ve istemeden unutulduğu durumlar için geçerli olmaktadır. Sorunuzda ki zaruriyet ise bu durumların içine girmemektedir. Bilinmelidir ki yapması gereken zaruri ibadetler farzdır.

Bu farz ibadetler içinde ki farzların yerine getirilmesiyle yerine getirilmiş olmaktadır. Rızkı verenin yüce Mevla olduğunu unutmamalıyız. İş verenimize güzel bir dille durumumuzu izah etmeli ve inancınıza hoş görüyle yaklaşmasını rica etmeli ve ibadetlerin işinizi aksatmayacağı ifade etmelisiniz.

Eğer biz yerince samimiyetimizi ortaya koyabilirsek bu iş hal olacaktır. Fakat bu da çözüm olmadığı taktirde yapılması gereken ve yapılması en güzel olacak şey bir an önce namazlarınızı gönül rahatlığı ile kılabileceğiniz bir iş yeri bulmaktır. Çünkü bu durumda namazlarınız geçerli olmayacaktır. Unutmayın ki peygamber efendimiz savaşlarda, hatta savaş anında bile namazını kazaya bırakmamış ve namazlarını cemaat ile eda etmiştir. Mevla yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu