İbadetSorularınız

Çalışmak İbadet midir? Günahlarımıza Kefaret Olur mu?

Çalışıyorum yoruluyorum sıkıntı çekiyorum bunlar günahlarımıza kefaret olur mu?

cevapDeğerli ziyaretçimiz, evet çalışmak ibadettir, fakat çalışmamız günahlarımıza kefaret olmamaktadır. Bu iki konu bir birinden ayrıdır. Bununla birlikte çalışmanın ibadet olmasının şartları vardır. Zira çalışmak Müslüman olana, daha doğrusu Müslümanlığının gerekliliklerini yapana ibadettir. Bir örnek verecek olursak akşam evine ekmek götürmeyen veya kazancını içki gibi İslam’da haram olan şeyler yapmak için kullanan bir kimsenin çalışması ibadet hükmünde değildir. Aksine bu büyük bir günahtır. Bu konu ile alakalı bir hadis işerifte Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Kişinin geçimi üzerine farz olan kimseleri ihmal etmesi, günah olarak kendine yeter.” (Müslim, Zekat, 40)

Çalışmanın nasıl ibadet olacağını hadis i şerifinde Peygamber Efendimiz şöyle açıklamıştır: Namaz kılan bir insanın kazmasını yere vuruşu, bağını budaması, hatta tarlasına gübre atması dahi ibadettir. Hadis-i şerifin ifadesiyle, böyle birinin, “Hanımının ağzına bir lokma koyması (dahi) sadaka olur.” [Buhari, Sahih, İman 41; Müslim, Sahih, Zekât 48] Ona mükâfat kazandırır.

Görüldüğü üzere hadis i şerif namazını kılan bir kimse ile başlamaktadır. Bu hadisten anlıyoruz ki bir kimsenin çalışmasının ibadet olabilmesi için o kimse beş vakit namazını kılmalıdır. Dolayısı ile beş vakit namaz kılan bir kimse zaten İslam dininin bütün gerekliliklerini yapıyordur. İşte bu kimseye çalışmak ibadettir. Aynı hadis i şerifte Peygamber Efendimizin bir erkeğin çalışması ibadet olduğu gibi bakmakla yükümlü olduğu kimselere kazancından yedirmesi de sadaka olmaktadır.

Büyük İslam alimleri bu niyette olan bir kimsenin sabah evinden çıkınca “Ya Rabbi rızkı veren sensin bende senin rızan için rızkıma vesile aramaya gidiyorum” demesi çalışmak ibadetine çok güzel bir katkı olacağını belirtmişlerdir.Yüce Mevla’mız bize hayırlı işler ile uğraşmayı ve çalışmamızı ibadet yapabilmemizi nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu