Genel

Çalgılı Düğüne Gitmek İstemiyorum Ama Akrabalarım Küsüyorlar Ne Yapmalıyım?

selamün aleyküm yakın zamanda teyzemin oğlunun düğünü var ama düğün ne yazık ki üzülerek söylüyorum çalgılı ve bay bayan karışık olacak ben o düğüne gitmek istemiyorum harama girmekten haram ortamda olmaktan korkuyorum gitmesem akrabalık adına zarar olur mu ? Ne yapmam lazım ve bir de çevremdekilere ve aileme bir türlü namazı başlatamadım bana sen eskiden böyle değildin ve dinde zorlama yok diyorlar bu duruma oldukça üzülüyorum bunları namaza nasıl başlatabilirim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler. Allah Razı Olsun.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu konu gerçekten çok hazin bir konudur. Örneğin Hristiyanlar Kilisede düğün yapınca medeni Müslümanlar Camide düğün yapınca gerici olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bununla da kalmıyor birde sizin gibi bu konuda duyarlı olan kimseler çalgılı ve kadın erkek karışık düğünlere katılmayınca küsme, kızma gibi tavırlarla muhatap oluyorlar. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

Kimi zaman aynı sıkıntılarla bizlerde karşılaşmaktayız. Siz bu sorunu erkek ve kadın karışmıyorsa kına gecelerine katılarak veya mazeretler uydurarak yada düğün alanında kısa durmak sureti ile aşabilirsiniz. Aslında bunları yapmakta yanlıştır. Ancak akrabaları küstürmemek adına sizi dışlamalarından veya yadırgalamalarından kurtulmak adına böyle bir yola başvurabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu