CamilerResimler

Büyük Paris Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

1. Dünya savaşı sırasında Fransa’da Almanlara karşı savaşarak şehit düşen 28 000 Müslüman askerin ve aralarında 70 000 Fransız Müslümanın anısına Fransa hükümeti tarafından bir cami yapılmak istenmiştir. Böylece, Fransa’da 1922 yılında başlanan Büyük Fransız Camii’nin inşaatı 4 yıl sürmüş ve nihayet 1926 yılında tamamlanmıştır. Bu esnada Fransa’da yapılan bu caminin Türkiye’yle olan enteresan ilişkisinden de bahsetmek gerekir. Fransa’da Büyük Paris Camii’nin inşaatına başlandığında M. Kemal Atatürk, “bizim de bir katkımız olsun” diyerek Camii’nin inşaatında kullanılmak üzere her yıl 10 000 Frank yardım yapmıştır. Üstelik bu yardım, Atatürk’ün 1938 yılında ölümüne kadar da devam etmiştir.

2. Abdulhamithan ve Atatürk’ün yaptığı bu maddi ve manevi yardımlara dair, Büyük Paris Camii’nin şeref defterinde bilgiler yer almaktadır. Büyük Paris Camii, Fransa’da yapılan ilk camidir. Büyük Paris Cami’ne ait önemli bilgilerden biri de, 2. Abdülmecit’in 1944 yılında vefat ettiğinde cenazesinin buraya getirilerek 10 yıl süreyle bu camide tutulmasıdır. Tarihi özelliklerin yanı sıra, Büyük Paris Camii, mimari özellikleriyle de dikkat çeken güzel bir eserdir. Her ne kadar birçok cami bahçesinden küçük olsa da, Büyük Paris Camii’nin bahçesi de oldukça güzel dizayn edilmiştir. Çeşitli ağaç türlerinin yanı sıra, caminin bahçesinde bir adette fıskiye vardır. Büyük Paris Camii’nin kütüphanesinde çok sayıda İslami eser bulunmaktadır.

Camii’nin içerisinde ziyaretçilerin oturması için hazırlanmış küçük masalar ve minderler vardır. Camilerin çoğunda olduğu gibi Büyük Paris Camisinde de sade ve güzel dizayn edilmiş bir avlu vardır. Ayrıca diğer pek çok cami avlusunda olmayan oymacılık örnekleri dikkat çekmektedir. Büyük Paris Camii’nin mimari özellikleri Fransız mimarisinin yanı sıra, Fas’ta bulunan mimari eserlerden ilham alınarak oluşturulmuştur.

Büyük Paris Camii Resimleri

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu