İslam Alimi

Büyük Günahlar Hangileridir Bu Konuda Bilgi Verir misiniz?

İslam dininde büyük günahlar hangileridir? Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz; Büyük günahları ayetlerle anlatalım ki daha iyi anlayalım inşaallah .

Büyük Günahlar

1. ” Allah`a şirk koşmak: , içki içmek, kumar oynamak ” (el-Bakara, 2/219); Şirk kelimesi, ortak koşmak (ortaklık) anlamına gelmektedir, Elbetteki Allah’ü Tealaya ortak koşmak içki içmek ve kumar oynamak çok büyük günahtır.

2. Fakirlik korkusuyla kendi çocuğunu öldürmek: (Isra, 17/31); yani bakamam maddi durumum yetersiz korkusuyla kürtaj ve benzeri şeyler yaptırmak da büyük günahtır.

3. İnsanlar arasında fitne çıkarmak: (el Bakara 2/217);

Fitne demek Bozgunculuk, kavga, isyan kargaşa, bölücülük, fesat anlamına gelir.Daha da açarsak Fitne, Müslümanlar arasında bölücülük yapmak, onları sıkıntıya, zarara, günaha sokmak, insanları isyana kışkırtmak demektir.)

4. Faiz yemek: (el-Bakara, 2/275);(Faiz alana da verene de lanet olsun!) [Müslim]

5. Allah`tan başkasına ibadet etmek: (Isra,17/23);İbadet yalnızca Allah için yapılır. Allahtan başkasına ibadet etmek ve boyun eğmek büyük günahtır.

6. Ana-babaya isyan etmek: (Isra,17/23),Yüce Allah kendisine ibadetten sonra anne ve babaya iyilikte bulunmayı emretmiştir. Çocukların anne ve babaya karşı dinî görevlerinden birinin meşru işlerde onlara isyan etmemek ve saygı göstermek olduğu kabul edilir. Ayette şöyle buyruluyor;

“(Rabbin), anaya babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.” [İsrâ, 17/23]

7. Zina yapmak: (Isra 17/32; en-Nisa, 4/15-16); Zinaya yaklaşmayın. Zira o, tam bir iğrençliktir zina evlilik bağı olmadan bir erkeğin bir kadınla yaptığı cinsel ilişkidir. Zina Allah’a ortak koşmanın ve insan öldürmeden sonra gelen üçüncü büyük günahtır.

8.Haksız yere adam öldürmek: (Isra, 17/33); Bir müminin bir mümini öldürmesi çok kötü bir durumdur. “Kim bir mümini bilerek isteyerek öldürürse, cezası içinde ebedî kalıcı olmak üzere cehennemdir. Allah öldüren kimseye gazabetmiş ve lânet etmiştir.

9.Ölçü ve tartıyı tam yapmamak: (Isra, 17/35); Yüce Mevla’mız ölçü ve tartı aletleriyle oynayarak bu sayede eksik tartmayı kullarına yasaklamıştır. Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurur: “Eksik ölçüp tartanların vay haline, ki onlar, insanlardan ölçerek aldıklarında noksansız alırlar. Kendileri onlara ölçtüklerinde veya tarttıklarında eksiltirler. Yoksa onlar, o büyük günde, diriltileceklerini sanmıyorlar mı? İnsanların, alemlerin Rabbi için kalkacağı günde.” 

10. Kibirlenmek: (Isra, 17/37);Kibir demek, kendisini insanlardan üstün büyük görmektir.Kibir çok kötü bir ahlaktır ve haramdır. Allahü teâlâyı unutmanın alametidir. Kibirli kendini büyük üstün gören kişi, salih insan olamaz.

11.İffetli kadına zina isnat etmek: (en-Nisa, 4/23);Namuslu iffetli, mümin kadınlara zina iftirasında bulunanlar, dünyada ve ahirette lanetliktir. Ahirette Allah o iftira atanlara hak ettikleri cezaları verecektir.

12.Tesettüre riayet etmemek: (en-Nur, 24/31 );Tesettüre dikkat etmemek de büyük günahtır. İslâm’da tesettür yani örtünmek farzdır. Zira âyet-i kerîmede hanımların tesettüre uyması gerektiği şöyle anlatılıyor:

“Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.” (el-Ahzâb, 59)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ