Akaid

Büyük Günahlar Hangileridir? Bu Konuda Bilgi Verir misiniz?

Günah çok önemli bir konudur. Her Müslüman bu konuda bilgili olmalıdır. Peki, İslam dininde büyük günahlar hangileridir? Şimdi bu bilgilere maddeler halinde yer verelim.

Büyük Günahlar Hangileridir? Maddeler Halinde Özet Bilgiler

Değerli ziyaretçimiz; şimdi İslam dininde büyük günahlar hangileridir? Sorusuna cevap vereceğiz. Büyük günahları ayetlerle anlatalım ki daha iyi anlayalım inşaallah.

1. Allah`a Şirk Koşmak

İçki içmek, kumar oynamak büyük günahlardandır ve bu günahlar şirk içermektedir. Konuyla ilgili ayeti kerime şu şekildedir.

Sana içkiyi ve kumarı soruyorlar. De ki: Bu ikisinde insanlar için büyük zarar ve bazı faydalar vardır; zararları da faydalarından büyüktür. Sana neyi infak edeceklerini de soruyorlar. De ki: İhtiyaç fazlasını. Allah sizin için ayetlerini işte böyle açıklıyor ki düşünesiniz.

(el-Bakara, 2/219)

Şirk kelimesi, ortak koşmak (ortaklık) anlamına gelmektedir, Elbetteki Allah’ü Tealaya ortak koşmak içki içmek ve kumar oynamak çok büyük günahtır.

2. Geçim Korkusuyla Çocuk Öldürmek

Fakirlik korkusuyla kendi çocuğunu öldürmek. (Isra, 17/31) Yani bakamam maddi durumum yetersiz korkusuyla kürtaj ve benzeri şeyler yaptırmak da büyük günahtır.

3. Fitne Çıkarmak

İnsanlar arasında fitne çıkarmak: (el Bakara 2/217);

Fitne demek Bozgunculuk, kavga, isyan kargaşa, bölücülük, fesat anlamına gelir.Daha da açarsak Fitne, Müslümanlar arasında bölücülük yapmak, onları sıkıntıya, zarara, günaha sokmak, insanları isyana kışkırtmak demektir.)

4. Faiz Yemek

Dinimizde Faiz yemek büyük günahtır. Faiz konusunda Yüce Mevla’mız şöyle buyuruyor.

Faiz yiyenler ancak şeytanın çarparak sersemlettiği kimse gibi kalkarlar. Bunun sebebi onların, “Alım satım da ancak faiz gibidir” demeleridir. Halbuki Allah alım satımı helal, faizi ise haram kılmıştır. Artık kime Allah’tan bir öğüt erişir de faizciliği bırakırsa geçmişte yaptığı kendisine aittir, işi de Allah’a kalmıştır. Kim de yine faizciliğe dönerse işte bunlar orada devamlı kalmak üzere cehennemliklerdir.

(el-Bakara, 2/275)

Peygamber Efendimiz ise şöyle buyurmuştur. Faiz alana da verene de lanet olsun! [Müslim]

5. Rabbimizde Başkasına Kulluk Etmek

Allah`tan başkasına ibadet etmek: (Isra,17/23); İbadet yalnızca Allah için yapılır. Allahtan başkasına ibadet etmek ve boyun eğmek büyük günahtır.

6. Ana-babaya İsyan Etmek

Bir çocuğun anne ve babaya isyan etmesi büyük günahtır. (Isra,17/23),Yüce Allah kendisine ibadetten sonra anne ve babaya iyilikte bulunmayı emretmiştir. Çocukların anne ve babaya karşı dini görevlerinden birinin meşru işlerde onlara isyan etmemek ve saygı göstermek olduğu kabul edilir. Ayette şöyle buyruluyor;

“(Rabbin), anaya babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.” [İsrâ, 17/23]

7. Zina Yapmak

Rabbimiz muhafaza etylesin. (Isra 17/32; en-Nisa, 4/15-16); Zinaya yaklaşmayın. Zira o, tam bir iğrençliktir zina evlilik bağı olmadan bir erkeğin bir kadınla yaptığı cinsel ilişkidir. Zina Allah’a ortak koşmanın ve insan öldürmeden sonra gelen üçüncü büyük günahtır.

8.Haksız Yere Adam Öldürmek

Dinimizde hiç bir insanın başka bir insanı öldürmeye hakkı yoktur. (Isra, 17/33); Bir müminin bir mümini öldürmesi çok kötü bir durumdur. “Kim bir mümini bilerek isteyerek öldürürse, cezası içinde ebedî kalıcı olmak üzere cehennemdir. Allah öldüren kimseye gazabetmiş ve lânet etmiştir.

9.Ölçü ve Tartıyı Tam Yapmamak

Aslında bu genel bir kuraldır. Bir kimsenin para kazanmak için hile yapması, yalan söylemesi büyük günahtır. (Isra, 17/35); Yüce Mevla’mız ölçü ve tartı aletleriyle oynayarak bu sayede eksik tartmayı kullarına yasaklamıştır. Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurur: “Eksik ölçüp tartanların vay haline, ki onlar, insanlardan ölçerek aldıklarında noksansız alırlar. Kendileri onlara ölçtüklerinde veya tarttıklarında eksiltirler. Yoksa onlar, o büyük günde, diriltileceklerini sanmıyorlar mı? İnsanların, alemlerin Rabbi için kalkacağı günde.” 

10. Kibirlenmek

İnsanların en büyük hastalıklarından biridir. (Isra, 17/37); Kibir demek, kendisini insanlardan üstün büyük görmektir. Kibir çok kötü bir ahlaktır ve haramdır. Allahü teâlâyı unutmanın alametidir. Kibirli kendini büyük üstün gören kişi, salih insan olamaz.

11.İffetli Kadına Zina İsnat Etmek

Bir kadın için yapmadığı halde zina yaptı demek büyük günahlardandır. (en-Nisa, 4/23); Namuslu iffetli, mümin kadınlara zina iftirasında bulunanlar, dünyada ve ahirette lanetliktir. Ahirette Allah o iftira atanlara hak ettikleri cezaları verecektir.

12.Tesettüre Riayet Etmemek

Erkekler içinde önemli olsada kadınlar için vazgeçilmez bir kuraldır. (en-Nur, 24/31 );Tesettüre dikkat etmemek de büyük günahtır. İslam’da tesettürle ilgili ayetlerden anlıyoruz ki örtünmek farzdır. Zira ayet-i kerimede hanımların tesettüre uyması gerektiği şöyle anlatılıyor:

“Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.” (el-Ahzâb, 59)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu