DuaSorularınız

Büyü mü Dua mı Nasıl Ayırt Edeceğiz?

İnternette bir sürü dua var bu duaların anlamına baktığımızda da Allah’ın isimleri geçiyor. Örneğin, sevdiğine kavuşma duası var. Kimi sadece belli bir sayıda okunuyor kimi sevdiğinin resmine bakılarak okunuyor. Bazı sitelerde bunlara büyü deniliyor. Büyü ile dua arasında ne gibi farklar var? Gördüğümüz şey büyü mü dua mı nasıl anlayacağız? Allah korusun! Yanlışlıkla büyü yapılabilir mi?

Cevap: Büyü mü? Dua mı? Nasıl Anlayacağız?

“Her kim bir arrafa gidip de ona bir şey sorarsa, kırk gecelik namazı kabul olmaz.”

(Müslim, Selâm, 125)

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bunu anlamının en iyi yolu bilgili bir imama sormaktır. Bununla birlikte aklı selim bir Müslümanda dua mı büyü mü olduğunu anlayabilir. Örneğin sorunuzda yer alan resme bakarak okumak konusunda şunları söyleyebiliriz. Suret içeren resimle zaten İslam dininde uygun değilken nasıl dua resme bakarak okunur ve bir sonuç beklenebilir. Demek ki bu büyü olmasa dahi aslında bir dua değildir.

Bu genel bir kaidedir. Müslümanını duası hayrı ister, zoraki bir şeyin olmasını istemez. Büyüler ise olamayacak şeylerin, zoraki şeylerin olabilmesi için yapılmaktadır.

“De ki: ‘Göklerde ve yerde olan gaybı, Allah’tan başka bilen yoktur.”

(Neml, 27/65)

Özetle, Müslüman bir kimse sevdiğine kavuşabilmek için şu bağlamda sözler söylemelidir. “Ya Rabbi hakkımda hayırlı ise beni sevmesini nasip eyle”. Bu tür sözler ve ifadeler duadır. Büyüler ise o benim olsun başka bir seçeneği olmasın, koşup bana gelsin, şeklide dua benzeri fakat asla dua olmayan şeylerdir. Kısaca en doğrusu aklı başında bir ilim sahibine ki Camilerde ki imamlar bu konuda iyi bir seçenektir, onlara sormalı ve yanlış bir şey yapmamalıyız.

Bu konu ile alakalı olan Fal ve Büyücülük İle İlgili Ayet ve Hadisler başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Soru: Akaddu nevme binti ala mehabbeti bin muhabbeti Duası Caiz midir?

Ben hoşlandığım kişinin rüyasına girmek için İnternetten dua bulup okudum dua da şuydu ;
Akaddu nevme binti ala mehabbeti bin muhabbeti ve aşki bir hürmetis suretil fatiha” 3 kere duayı okuyup 33 fatiha okudum. Sonra 3 kere de Akaddu nevme —matlubun ismi— ala muhabbeti —kendi isminiz— ve ıshki bir hurmetis suretil Fatiha.

Bunu isim vererek okudum sonra içime kurt düştü. Ya büyüyse diye çok korkuyorum büyü değildir demi. Sonuçta Fatiha okudum.

Cevap: Akaddu nevme binti ala Büyü mü Dua mıdır?

Değerli ziyaretçimiz, bu sözlere büyü demek yanlış olacaktır. Bununla birlikte dua demekte yanlış olacaktır. Bizim devamlı şöyle bir tavsiyemiz var. Bir Müslümanın çok sağlam bir Hadisi Şerif yok ise veya Büyük İslam Alimlerinin birinin tavsiyesi değilse böyle sözlerden kaçınmalıdır. Sağlam bir kaynak yoksa belli sayılar üzerinden zikirler yapması doğru değildir. Bahsettiğiniz sözleri tavsiye eden kişiler medyum veya o zihniyete sahip kişilerdir. Daha iyi anlaşılması için şöyle bir örnek verelim.

Asla unutmayın! Bir Müslümana “Ya Rabbi Fatiha’nın hürmetine falan kişinin kalbini kalbime bağla” demek çok yanlıştır. Bir Müslümana bu tür sözler ve istekler yakışmamaktadır. Yüce Mevla’mız bizi Müslüman olmaya zorlamamaktadır. Bizse böyle dua ederek adeta şöyle demekteyiz.

Ya Rabbi sen beni seni sevmem için zorlamıyorsun. Ama ben senden şu kulunun beni sevmesi için zorlamanı istiyorum”.

Bu açıdan baktığınız zaman bu düşüncenin ne kadar çelişkili olduğunu hatta bu tür duaların Yüce Mevla’mıza karşı bir edepsizlik olduğunu göreceksiniz. Peki, Müslüman böyle durumda nasıl dua etmelidir. “Ya Rabbi Fatiha’nın hürmetine hakkımda hayırlısını nasip eyle. Hayırlı ise sevdiğim kişi ile bana yuva kurmayı nasip eyle”. İnşaallah bu cevabımız yeterli bir cevap olacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Ben hoşlandığım kişinin rüyasına girmek için internetten dua bulup okudum dua da şuydu ;
  Akaddu nevme binti ala mehabbeti bin muhabbeti ve aşki bir hürmetis suretil fatiha”
  3 kere duayi okuyup 33 fatiha okudum sonra 3 kere de Akaddu nevme —matlubun ismi— ala muhabbeti —kendi isminiz— ve ıshki bir hurmetis suretil Fatiha
  Bunu isim vererek okudum sonra içime kurt düştü ya büyüyse diye çok korkuyorum büyü degildir dime sonuçta fatiha okudum

  1. Bu sözlere İnternette çok yer verildiğini gördük. Bu nedenle konu içerisinde bu konu hakkında bir cevap ekledik. Faydası olması duası ile…

 2. Allah’ın esmalar geçen ,internette sevdiğin kişinin seni daha çok sevmesi için dua yazıyordu okudum sonraki gun ayrıldık
  Bu büyü müdür acaba okurken aklıma gelmedi çünkü arapcaydi ve esmalar geciyordu

  1. Okuduğnuz duanın ne olduğunu bilmediğimiz için verdiğimiz cevap doğru olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu