PeygamberlerSorularınız

Bütün Peygamberler İslam Dini İçin mi Gönderildi?

Bütün peygamberler İslam dini için mi gönderildi? Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Hazreti Adem’den (a.s) Peygamber efendimize kadar olan bütün peygamberler Yüce Allah’ın (c.c) indirdiği din için gönderilmişlerdir. Her peygamberin getirmiş olduğu dinin ismi değişse de ve belki bazı detaylar olsa da sonuç itibari ile aynı yol için yani Allah’a (c.c) kulluk için gelmiştir. Zira yüce Mevla’mızın biz kullarından isteği aynıdır. Bu konuyu yüce Mevla’mız ayeti kerimede peygamberleri örnek vererek bizlere açıklamaktadır:

– İbrahim, ne Yahudi idi, ne de Hıristiyan. Fakat o, hanif (Allah’ı bir tanıyan, hakka yönelen) bir müslümandı. Allah’a ortak koşanlardan da değildi. (Ali imran 3.67) Yüce Mevla’mız Hazreti İbrahim’i (a.s) Müslüman olarak nitelendirmesi bahsettiğimiz hakikat nedeni iledir. Zira gelmiş geçmiş Mevla’mıza iman eden her Peygamber ve her kul Müslümandır. Çünkü amaç aynıdır.

Fakat zikrettiğimiz ayeti kerimede şöyle önemli bir nokta vardır. Yüce Mevla’mız “İbrahim, ne Yahudi idi, ne de Hıristiyan”  buyururken Hazreti Musa’nın getirdiği ve Hazreti İsa’nın getirdiği dini zikretmemektedir. Bu ayette zikredilen iki din insanların değiştirdiği son hali ile zikredilmektedir. Bunu nereden anlıyoruz diyecek olursanız ayetin sonu bunu bize açıklamaktadır. “Allah’a ortak koşanlardan da değildi.”. Yüce Mevla’mız özetle şöyle buyurmaktadır: İbrahim Allah’a ortak koşanlardan ve dinlerini istedikleri gibi değiştirerek başka bir hale çevirenlerden değildi. O Rabbine olması gerektiği gibi yani bir Müslüman gibi iman etmişti.

Özetle, bütün peygamberler İslam dini için gönderildi demek yerine, bütün Peygamberler Müslüman olmak insanları Müslümanlığa çağırmak için gönderildi demek daha doğru olacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Bütün peygamberler İslam dini için geldiyse neden sadece İslam da namaz diğerleri tütsü ve benzer ibadetler yapıyorlar sayın hocam teşekkürler

    1. Detaylar farklı olsada her ümmetin bir ibadeti vardır. Fakat sizin bahsettiğiniz tütsü benzeri ibadetler insanların sonradan çıkardığı şeylerdir. Zira bu nedenle başka bir Peygamber gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu