İslam Alimi

Bütün Gün Oturan Gelin Günaha Girer mi?

Gelin kaynana aynı evde yaşıyorlar kaynana yemek yapıyor iş görüyor temizlik yapıyor gelin ise sabahtan akşama kadar bilgisayarın başında oturuyor telefonla konuşuyor uyuyor hiç bir iş yapmıyor. Bütün gün oturuyor sonrada namaz kılıyor böyle bir insanın yaptığı günah mı yoksa namaz kıldığı için günah değil mi?

cevapDeğerli ziyaretçimiz, bahsettiğiniz gelinin yapmış olduklarına günah demek yanlış olur. Tabi ki gelin eğer televizyonda, telefonda veya bilgisayar başında İslam ahlakına ters bir şey yapmıyorsa. Fakat şuda bir gerçek ki gelin sadece kaynananın gelini değildir, aynı zamanda bir eş olarak ve belkide bir anne olarak görevleri vardır. Bu görevleri söylemeye zaten gerek bulunmamaktadır. Bir kadın üzerinde ki bu tabi görevleri yerine getirmez ise ve bu görevleri eşinin annesinin yapmasını isterse veya o zaten yapıyor benim yapmama gerek yok der ise günaha girmese dahi hakka girmiş olmaktadır. Bu durum eğer kaynana razı ise geçerlidir. Eğer kaynana razı değil ise ve çeşitli konuları kullanarak kaynanasını yapmaya zorluyor ise bu yaptığı hem kul hakkına girmektir, hemde büyük bir günahtır.Zira bir gelinin annesi ne nasıl davranıyor ise kaynanası da aynı şekilde davranmalıdır. Namaz kılması bu günahı örtmez. Tabi şuda var ki bu günahı namaz ibadetinede mani olmaz. Fakat namazın kabul konusunda ise bir şey söylemek mümkün değil zira bunu ancak yüce Mevla’mız bilebilir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. by/isimsiz dedi ki:

  ya ben bilgisayar bagımlısıyım bilgisayarın hastasıyım dayanamıyorum günlük 5 veya 3 saat arası oturuyorum bana gunah mıdır 🙂 cevap verirseninz sevinirim

  1. islamalimi dedi ki:

   Bilgisayarda dinen yasak olan bir şey yapmıyorsanız bir günahı yoktur.

 2. Demet dedi ki:

  Sürekli evde bağırmak insanları rahatsız etmek kul hakkına girer mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bu konu kul hakkına girmektedir.

BİR YORUM YAZ