İsimler

Burak İsminin Anlamı Nedir? Burak Ne Demek?

Günümüzde sıklıkla kullanılan bir erkek isimlerinden biridir. Burak isminin anlamı ‘nı merak edip öğrenmek isteyenler doğru adresteler.

Bu ismin anlamını öğrendikten sonra doğacak olan erkek çocuklarına Burak ismini koymayı düşünenler doğru yerdeler. Şimdi bu güzel ismin anlamı hakkında sizlere bilgiler verelim.

  • Temiz
  • Berrak, saf

Burak İsimi Hakkında Detaylı Bilgi

Son zamanlarda oldukça kullanılan isimlerden biri olan Burak isimi günümüzde sıklıkla duyduğumuz isimlerden sadece bir tanesidir. Temiz, berrak ve saf anlamına gelmektedir.

Hazreti Muhammed’in Miraç kandili sırasında kullandığı bineğin adıda Burak olduğuna dair güçlü rivayetler bulunmaktadır. Burak ismi Arapça yıldırım, şimşek, parıldamak, ışıldamak anlamlarına gelen Berk isiminden türemiştir.

Ülkemizde Burak İsmi

Ülkemizde oldukça popüler bir isimdir. Türk Dil kurumuna göre Her 500 kişiden birinin Burak ismi taşıdığı bilinmektedir. Burak ismini taşıyan kişiler genellikle öz güvenli insanlardır. Kendilerini rahatlıkla net bir şekilde anlatabilirler.

Burak İsminin Anlamı Kuranda Geçiyor mu ?

Konumuz olan Burak isimi kuranda geçmemektedir. Ancak Peygamberimizin bineğinin adı olarak yer almaktadır. Burak isminin erkek çocuklarımıza konulmasında dini açıdan bir sorun bulunmamaktadır. Burak ismini rahatlıkla erkek çocuklarınıza koya bilirsiniz.

Eğer Kuranı Kerimde geçen isimleri merak ediyorsanız şu linkten istifade edebilirsiniz. https://www.islamalimi.com/kuranda-gecen-erkek-simleri/

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu