SorularınızYazarlar

Bugün Amel Günüdür, Hesap Yoktur. Yarın ise Hesap Vardır, Amel Yoktur Ne Demektir?

Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah(c.c.)’a Sığınırım. Rahman ve Rahim olan Allah(c.c.)’ın adıyla. Allah(c.c.)’a Hamd olsun, şükürler olsun. O’nun meleklerine, peygamberlerine ve yaratılan bütün Salih kullarına selam olsun.

Aklı başında aklı izanı olan için bu dünya bir tarladır. Ne ekerse onu biçer. Dünya meyil veren insan, tarlasına ekin ekmez ve ekin zamanı eli boş geçirir, bu defa açlığını geçiştirmek için ya çalacak ya da zulüm ile alacak. İki insan ve iki aklı ve iki izan ve iki hayat arasında ki fark çok açık değimli? Biri çalışan emeğinin alın terinin karşılığını helal kazanıp yiyen, diğeri emek vermeden alın teri dökmeden yasadışı yolda helal haramı düşünmeden yiyen insan.

Birisi ümit veya umut dolu, diğeri umutsuzluk ve şer dolu bir insan. Hayata bakış açısı ayrı düşünceler ayrı, hayat ayrı ve hali ile yarın Ahiret âleminde muamele ikisine de aynı olmayacaktır, olmasını beklemek salaklıktır aptallıktır. Mümin hayatın imtihanlıklarla dolu olduğuna inanır, sabırla karşı gelir, diğeri hiçbir şeyi bilmez hep yakar, yıkar ve çalar… Mümin, hayrın da şerrin de Allah’u Teâlâ’dan imtihan için gönderildiğini bilen insandır. Diğer, hayrın kendisinden, şerrin karşısındakinden bilir ve yanılır.

Mümin O, dünyevi hırslara kapılarak asla gelecek kaygısına düşmez. Allah’ın kendisine daha güzelini, daha hayırlısını hem dünyada hem de ahirette vereceğini umar ve dünyada Salih ameller işler bilir ki yaşadığı bugün bu dünya da amel kazanma günüdür, şu anda hesap yoktur ve hesap olmadan kazanmak gerektiğini bilir, yarın ahirette hesap vardır amel kazanma yoktur, kazandığı amelin karşılığını almak vardır.

Diğer insan amel kazanma diye bir kaygısı yoktur ve zaten yarın ahirette hesap yok diye bilir, yarın ahirette hesap vardır veya amelin karşılığını kazancı kaygısı da yoktur, çünkü kazanç için alın teri dökme nedir bilmez, nefsi, şeytanın elinde esir olmuştur. Yarın ahirette bu iki insana aynı muamele olmayacaktır, olması da mümkün değildir. Kısacası bu dünya amel kazanma yeridir hesap yoktur ama İslam dini Nur Kur’an ve Nur Sünnetimiz vardır, hesap yok diye ölçüyü kaçıran hiçbir zaman Müslüman olmaz, gayri Müslim ve dinden ayrı yolda gidenin yapacağı davranıştır. Yarın ahirette hesap vardır, amel kazanma yoktur. Bu kadar basit ve anlaşılır bir konu, bu dünyada kazan ahirette sefasını sür, selam ve dua ile kardeşlerim

*Hz. Ali (r.a)ait bir sözdür.

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Sorular & Yorumlar

 1. Hocam bugün haşa Rabbime yanlışlıkla argo birşey söyledim ama bilmeden hocam ne yapmalıyım günaha mı girdim ne olur yardım edin?

  1. Allah ayetlerinde, gaflete kapılıp hata işleyen ve ardından samimi olarak tevbe edip bağışlanma dileyen kişinin bağışlanacağını belirtmektedir. Müminlerin işledikleri kusurun boyutları ne olursa olsun samimi olarak yaptıklarından pişmanlık duydukları takdirde Allah’ın rahmetinden umutlarını kesmemeleri gerektiği ayette şöyle vurgulanmaktadır:

   De ki: “Ey kendi aleyhlerinde olmak üzere ölçüyü taşıran kullarım. Allah’ın rahmetinden umut kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, esirgeyendir”. (Zümer Suresi, 53)

   Elbette mümin hata ve günah işlememeye, Allah’ın sınırlarını korumaya son derece özen gösterir. Fakat buna rağmen işlediği hataları olabilir. Hata ve günah işleyip sonra tevbe edip Allah’tan bağışlanma dilemek bir mümin özelliğidir. Allah’ın ‘Tevbeleri kabul eden’ (Tevvab), ‘Bağışlayan’ (Gafur), ‘Merhamet eden’ (Rahman) isimleri de hata ve günah işleyip pişman olan ve Allah’a yönelen müminler üzerinde tecelli eder.

   Bol ol tövbe edin pişmanlığınızı arz edin yüce Allah’a ve bir daha çok dikkatli olun kardeşim…Ölüm anında tövbe kapısı kapanır,ondan önce tövbe kapısı açıktır bol bol tövbe edin kardeşim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu