SorularınızYazarlar

Bu Dünyada İmtihanın Amacı Nedir?

imtihanBelli bir öze sahip olarak yaratılan biz kullar, yaşar iken iman etme hususunda Kur’an ve sünnete bağlı olması gerekirken ve bunun için yani Yüce Allah’a iman Kur’an’a Nur Peygambere iman etmek için gelmiş ve yüce Rahman’a ibadet etmesi yıkılanları inşa etmesi…. Gerekirken bazen yanlış sapmalara düşerek hak olan yolda ayrılmaktadır. Her hareketini Allah’ın Kur’an ve sünnet yolunda takip etmesi gereken kul bazen sapmalar ile yoldan çıkarak kaybolmaktadır.

Kul dil ile “inandım, iman ettim” demesi kolaydır. Bütün mesele inandığımızı yaşamakta, istikamet üzerin’de sapmadan doğru yolda yürümekte, olup olmadığı bu yolda sıkıntı dert olduğunda devam edip etmediği Yüce Allah(c.c.)tarafından sınava tabi tutularak samimiyeti ölçülür. Bu imtihanda çok zordur.

And olsun, biz kendilerinden öncekileri de denemişken, insanlar, “İnandık” deyince, denenmeden bırakılacaklarını mı sanırlar? Allah elbette doğruları ortaya koyacak ve elbette yalancıları da ortaya çıkaracaktır. (Ankebut suresi-2-3)

Kul ihlâs ile sıkıntıda yoluna devam edip etmediği, gevşeklik göstererek hak yolda ayrılarak nefis şeytan veya zalim ile beraber mi oluyor açığa çıkması için kul bu âlemde imtihan edilerek bütün fiil, söz, hareket ve tavırlarının ortaya çıkması gerekir ve bu nedenle bu dünyada imtihan vardır. Kalbin Kur’an Sünnet ile atmadıkça, yaşamanın ne anlamı var? Kalbin enkaz içinde iken, iman ile ihlâs ile temizlemedikten sonra yolda yürümenin ne anlamı var? Gözlerin iman etmenin ışıltısı ile parıldamıyor ise bakmanın ne anlamı var?

Gönlündeki iman ile hayatın yönün değişmiyorsa imtihanın senin için ne önemi var? Yaşarken gönlünü insanlığa merhamete kapatmış isen imtihan senin için hiçbir şey ifade etmez? İman etmek tenine dokunarak zulüm karşısında bir şey hissettirmiyorsa, imtihanın senin için önemi yoktur! Farkına varmak ilgili olmak gerekir. Yarlı bir kalbe şefkatle yaklaşmak gerekir. Tebessümle kazancını hak olan yolda ve ihtiyacı olan ile paylaşmaktır imtihan.Veren el olmanın farkına varmak gizlice veren el olmaktır imtihan.Hayat inişli çıkışlı olmasaydı yolda yürümenin değerimi olurdu,çukurların taşların farkına mı varılırdı?İmtihan kulu olgunlaştırır.Allah’a sadık kul yaptırır.İmtihan anında imtihanı sabırla samiyetimiz ile başaran kullardan olmamız dileği ile kardeşlerim. Selam ve dua ile…

Mehmet Aluç (Kul Mehmet)

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu