KadınNikah

Boşanma Hakkı Olmayan Kadın Nasıl Boşanabilir?

Bir kadın eğer eşinden önceden boşanma hakkı aldıysa boşanabileceğini biliyorum. Fakat benim kafama takılan soru eğer kadın bu hakkı almamış ise ve kocası sorumluluklarını getirmiyor ise bu kadının boşanma hakkı var mıdır? Yok ise nasıl bir yol izlemelidir?

Böyle bir durumdaki Müslüman bir kadın sadece kendi isteği ile boşanamaz . Ancak İslam dininde bu durumda ki bir kadının boşanmak istemeye hakkı vardır. İslam hukukunda şöyle bir kaide vardır.

Kötü davranış, geçimsizlik, aile hukukuna riayetsizlik kocadan geliyorsa kadının yapacağı iş durumu hakime ve hakemlere intikal ettirmektir.

Bu kaideler Nisa suresinin ayetlerinden çıkarılmıştır. (Nisâ: 4/33-34)

Hanefi mezhebinin kurucusu Ebu Hanife’ye göre hakemler vekil durumundadırlar ve kendilerine boşama hakkı verilmediği sürece kocanın rızası olmadan eşleri boşayamazlar.

Peki, bu iş nasıl olacak. Günümüz açısından bakar isek bu durumdaki bir kadın önce 1. derecede yakınları ile bunu paylaşmalıdır. Eğer boşanmanın daha uygun olacağına karar verilirse bu konu koca ile paylaşılmalıdır. Eğer koca eziyete devam edeceği ve boşamayacağı yönünde ısrar ederse mahkemeye başvurmalıdır. Bu süreçtede avukat ve aile yakınlarının yardımı ile koca boşanmaya ikna edilmelidir. Sonra çare koca hem kendini düzeltmiyor hemde boşanmayı kabul etmiyorsa son karar hakime bırakılmalıdır. Zira İslam dini boşama hakkını erkeğe vermiştir, ancak erkeğe eşine eziyet etme hakkı vermemiştir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu