Sorularınız

Bize Kötü Davrananlara Bizde mi Kötü Davranmalıyız?

Bir tanıdığım namazında niyazında olduğu halde çok kıskanç fesat kibirli açgözlü büyüklerine saysısız, küçüklere sevgisiz hep surat asar. Bize kötü davranır düşman gibi aynı evde böyle insana kötü mü olalım bizde ve bu insanın namazı kabul oluyor mu?

cevapDeğerli ziyaretçimiz,İslam dini güzel huylu ve nazik insanların dinidir. Zira böyle olmayan her kul aslında İslam dininin özünü henüz benimsememiş demektir. Bunun en iyi örneği ise Peygamber Efendimizdir. Fakat biz insanların iyi kötü oluşunu dinleri ile değerlendirmeyi pek uygun görmüyoruz. İslam dini aynı zamanda bir ahlak eğitimi dinidir. Bazı Müslümanların bu eğitimi alması bazen ömrüne dahi mal olabilmektedir. Tabi bu durum o kişiler için çok hazin bir durumdur. Çünkü böyle kişiler aslın tam manası ile nasıl bir dine mensup olduklarının tam olarak bilincinde değildirler. Sizin sorunuza gelecek olursak bahsettiğiniz kimsenin namazlarının kabul olup olmadığı konusunda bir şey söylemek yanlış olacaktır. Bunun bilecek olan Yüce Mevla’mızdır. Bahsettiğiniz kimseye nasıl davranacağınız konusunda ise tavsiyemiz küs kalmamanızdır. Ancak gerekirse biraz mesafeli durabilirsiniz, eğer bunun ötesine geçerseniz karşınızda ki insanın daha kötü olmasına vesile olabilirsiniz. İslam dininde bunun pek çok  örneği vardır. Her ne kadar zor olsa da kötülüğe samimiyetle iyilikle karşılık vermek kötülüğün tedavisi için çok etkili bir ilaçtır. Bu ilaç kötü insanın yaptıklarını görmesini ve gördüklerini düzeltmesini sağlamaktadır. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun ve bahsettiğiniz kimsenin ahlakını güzel eylesin inşaallah.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Bu insan namaz kılıyor Kuran okuyor ama hoşgörü Sevgi’yi bilmiyor insanlara eziyet ediyor böyle insanları Allah cezalandırmıyor Mutlu Mesut yaşıyorlar Allah’ın sevgili kulu olduğu için mi her dileği istegi oluyor

    1. Bu konuya böyle bakmamalısınız. Yüce Mevla’mızın hikmetinden sual olunmaz. Siz şu anda o insanın durumunu iyi görüyor olabilirsiniz fakat yarın onun hakkında ne olacağını bilemezsizniz. Bununla birlikte insanlara kötü davranan hiç bir insan yüce Mevla’mızın sevgili kulu olamaz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu