Yazarlar

Bizdeki Bu Can Allah’ın Bizlere Bir Emanet Değil midir? Öyle ise Neden Emaneti Sahibinin Yolunda İstediği Gibi Harcamıyoruz?

Bize emanet olarak verilen bedenimiz canımız, uzuvlarımız ne işe yarıyor onu bilmek ona göre hareke etmeliyiz, çünkü o uzvumuz boşuna verilmemiştir. Dünya da yaşamak için bize verilen iman’a dokunarak gönlümüze almalıyız ve ahlaklı olmalı, merhametli fedakârlı olmalıyız. Güne her gün nur namaz ile başlayan, seccadeyi nurla nurlandıran, içi bol dolu dualarla gönlümüzü ihlâs ile dolduranlardan olmalıyız. Bize can veren Yüce Allah bu canın ihtiyacının neler olduğunu bizden daha iyi bilmektedir ve bizde Yüce Allah’ın istediği bu canı onun istediği yönde, onun emirleri doğrultusunda harcayarak, emanete sahip çıkarak onun istediği şekilde teslim etmiyoruz ki?

Geceler bizim gündüzler her an yirmi dört saat bizim için değil, istediğimiz gibi değil, gece gündüzü her anı yaratan yüce Allah’ın dediği gibi yaşamalı, mutluluğun gerçek kapısını ahirete açarak yürüyoruz, bundan bizi alıkoyan nefis, şeytan ve insan ve fikirsizlikleri elimizin tersi ile iteleyerek koşmalıyız. Kul olan kendi eli ile elektronik çamaşır makinesi ürettiğinde nasıl kullanmamızı tarif ettikten sonra, biz o çamaşır makinesinde bulaşık yıkamak için tabak koysak, Bulaşık Makinesi’ne çamaşır koysak istediğimiz gibi randıman almayı boş verin makineleri bozar, insanların karşısında gülünç duruma düşeriz. Madem o makineyi üreten nasıl çalışacağını biliyor ise, bizi yaratan yüceler yücesi Allah nasıl yaşamamız gerektiğini biliyor ve bize Nur Kur’an ve âlemlere Rahmet olan Peygamberimizle bize bildiriyor, bize düşen onlara uymak ve ona göre yaşamak gerektiğidir.

Çağın tüm kirliğinden bizi tertemiz eden,her an her saniye sığınacağımız bizim her an her zaman her yerde mutlu olmamızı isteyen Yüce Allah var iken ondan bir saniye neden ayrı yaşayalım ki?Hiç kırgınlıkları yaşatmayan,sadece imtihan dünyasında az sıkıntılara sabırla devam edeceğimiz Ahiret aleminde sonsuz mutluluk için bizdeki bu can Allah’ın bizlere bir emanet değil midir? Öyle ise biz neden emaneti sahibinin yolunda istediği gibi harcamıyoruz!Ömrümüzün  her anını israf etmeden mutsuzluklar peşinde sürüklemeden tüketmeden önce bir defa daha düşünelim.Ziyan yolları israf anları bizim hakkımızda doğru olmadığı için bırakalım dünyada geçici olanları Yüce Allah’a sığınalım,onunla birlikte hayatımızı devam ettirelim yol alalım,yoksa bu hayatımız heba olacak gidecek. Selam ve dua ile kardeşlerim.

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu