Nikah

Biter veya Bitti Demekle Nikah Düşer mi?

Hocam eşime bir daha ailem hakkında konuşursan biter dedim o konuştu ama ben boşsun manasında demedim. Tehtid etmek için dedim. O da her lafımda talak lafı arar oldu. Sen beni boşadın deyip duruyor. Allah korusun. Nikahta yaptık tekrar.

Daha sonra da çık git desem talak mı kastettin der oldu. Ben her defasında hayır boşanmak için demedim dedim. En sonunda fetva hattını aramış biter derse sıkıntı yok. Bitti derse biter demişler. Kendi de tekrar nikah yapalım bir daha böyle şeyler söylersen biter dedi. Ben de hah işte sen ne kadtettiysen onu kastettim dedim. O da ben evliliğin bitmesini kastettim dedi. Ben de ben onu kastetmedim dedim. Biter dedi ya ben biter deyince bitmez manasında kastettiğini kastettim demiştim.

Hocam ne olur bir sıkıntı olmadığını söyleyin her gün ağlıyor. Hocam sen boşamayı kastetmesen de ben biliyorum ne kastettiğimi ben evliliğin tamamen bitmesini kastettim sen de ne kastettiysen dedin diyor. Ben öyle deyince eşimin yüzünün korkuya kapıldığını görüp diyelim dedim zaten. Yani “sen ne kastettiysen onu kastettim diyelim” yani velev ki senin dediğini kastettim gibisinden. Hocam dünyayı ikimize de zindan ediyor. Ben tüm iyi niyetimle demiştim sen ne kastettiysen diye. Onun evliliği bitirmeyi söylemediğini düşünerek. Hocam bir hocamızla telefonda görüştüm talaki kadına ismarlamşsınn o da o mecliste evliliği bitirmeyi kastettim diyerek bitirmiş diyor.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bunun kadar gereksiz bir mevzu ile evliliğinizi ne hale getirmişsiniz. Şunu kesin olarak bilmelisiniz ki nikah konusu çok önemlidir ve şakası dahi yapılmamalıdır. Öncelikle kendinize bu konuda çeki düzen vermelisiniz. Konu sorunuza gelecek olursa bahsettiğiniz yaşadığınız bütün konular İslam dininde hiç hoş olmayan ve nikahın sıhhatini bozan şeylerdir. Ancak kesin bir niyetle eşinize üç defa boş ol demediğiniz sürece nikahınız geçerlidir.

Size tavsiyemiz eşinize bu yazdıklarımızı okutmanız ve karşılıklı bir şekilde bundan sonra bu konuyu şaka dahi olsa tekrarlama ma kararı almanızdır. Belli ki eşiniz bu konuda çok hassas bir hale gelmiş bu nedenle bundan sonra bu konuda çok dikkatli olmalısınız.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. İyi günler hocam ben nişanlıyım benim eşime dini nikahımız var ve nişanlımla defalarca tartıştık çok sinirlendiği günler oldu ve sinirlendiği anda olmuyor, beceremiyoruz, bitti, anlaşamıyoruz vb. gibi sözler kullandı ve eşim talaklar bitmiş diyor ayrılmamız gerekiyor diyor bende çok ağlıyorum ayrılmak istemiyorum oda korkuyor talaklar girmişse olamayız diyor bende sinirliydin diyorum olmuş olabilir diyorum oda bilincim başındaydı ama böyle lafların bozacağını bilmiyordum diyor acaba talaklar bitmiş oluyor mu Allah rızası için gönlümüzü rahatlatın eşimden ayrılmak istemem 😔

    1. Kesin bir irade ile 3 defa seni boşuyorum demedikçe nikah bozulmaz. Bitti yapamıyoruz gibi sözler nikahı zedelese de nikahı bozmamaktadır. Sizin asıl dikkat etmeniz gereken bu durumlara düşmemek ve eşinizin bu söylemlerini bırakmasıdır. Zira nikah konusunda sinirliydim veya şaka yapıyordum gibi söylemler yoktur.

  2. Hocam selamun aleykum benim size danışmak istediğim bir konu var. Eşimle sosyal medyayla alakalı aramızda geçen bir konuşma oldu ben kullanmasını istemiyorum ya da hiç bir bayan arkadaşı olsun istemiyordum ve bunun üzerine tartışıyorduk o da bunu normallestirmeye çalıştıkça sinirlendim iyi madem bende ekleyeyim dedim bunun üzerine boş ol o zaman dedi bana böyle birşey yaptığın takdirde birini o anda ekledim ama kabul etmeden iptal ettim bu nikâhımıza zarar verdi mi ve bu hüküm hala geçerli mı yani ben şu anda da aynı şeyi yapsam nikâhı yeniden zedeler mı. Bir de söyle birşey okumuştum kadın özel günlerinde olduğu zaman erkeğin nikahından çıkarması geçerli olmuyormuş bunu söylediğinde ben özel günlerimdeydim çok kafama takılıyor hocam bu durum nefisle şeytanla düşünmeden hareket ediyoruz ömür boyu soru işareti olsun istemiyorum. Sağolun, Alllah yardımcınız olsun.

  3. Bu iş yakında bitecek tarzı bir şeyler söyledim kocama o da bitti zaten dedi. Sonra barıştık niyetini sordum seni kızdırmak dedi.Pek inanmadım.Ilkinde demedim dedi sonra böyle boşanma olacağını bilmiyordum dedi sonra takıntılı olduğum için kafama takmamam için söylediğini dedi . Kuran a el bastırdım boşanma niyeti olmadığı konusunda. Bu nikahın akibeti ne? Bu arada aşırı takıntılı her tartışmayı boşanmaya getirip her lafında bir şeyler arıyorum.Bu huyumu da düzeltemedim.

    1. Nikah konusunda henüz sıkıntılı bir durum söz konusu değil. Ancak boşanma konusunun şakası dahi uygun değildir bu nedenle bu tür muhabbetlere son vermelisiniz. Zira son verdiğinizde zaten aklınıza takılacak bir şey de olmayacaktır. Takıntılı olmak yalnıştır ancak dikkatli olmalıdır.

      1. Hocam eşim beni çok sinirlendirdi, bende ona yeter yarın bu iş bitecek şeklinde boşanmayı ima ederek, bitti dedim. yemin ederim artık bu ilişki olmayacak dedim, annesinin evinde, mesajda söledim bunları yarın arayıp seslide söleyeceğim dedim. defalarca bitti dedim, sizce karımım nikahı düşmüş müdür hocam. Boş ol demedim. Ama o boşamak anlamında söyledim. Çünkü çok sinirlendirdi beni.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu