Biter veya Bitti Demekle Nikah Düşer mi?

Hocam eşime bir daha ailem hakkında konuşursan biter dedim o konuştu ama ben boşsun manasında demedim. Tehtid etmek için dedim. O da her lafımda talak lafı arar oldu. Sen beni boşadın deyip duruyor. Allah korusun. Nikahta yaptık tekrar.

Daha sonra da çık git desem talak mı kastettin der oldu. Ben her defasında hayır boşanmak için demedim dedim. En sonunda fetva hattını aramış biter derse sıkıntı yok. Bitti derse biter demişler. Kendi de tekrar nikah yapalım bir daha böyle şeyler söylersen biter dedi. Ben de hah işte sen ne kadtettiysen onu kastettim dedim. O da ben evliliğin bitmesini kastettim dedi. Ben de ben onu kastetmedim dedim. Biter dedi ya ben biter deyince bitmez manasında kastettiğini kastettim demiştim.

Hocam ne olur bir sıkıntı olmadığını söyleyin her gün ağlıyor. Hocam sen boşamayı kastetmesen de ben biliyorum ne kastettiğimi ben evliliğin tamamen bitmesini kastettim sen de ne kastettiysen dedin diyor. Ben öyle deyince eşimin yüzünün korkuya kapıldığını görüp diyelim dedim zaten. Yani “sen ne kastettiysen onu kastettim diyelim” yani velev ki senin dediğini kastettim gibisinden. Hocam dünyayı ikimize de zindan ediyor. Ben tüm iyi niyetimle demiştim sen ne kastettiysen diye. Onun evliliği bitirmeyi söylemediğini düşünerek. Hocam bir hocamızla telefonda görüştüm talaki kadına ismarlamşsınn o da o mecliste evliliği bitirmeyi kastettim diyerek bitirmiş diyor.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bunun kadar gereksiz bir mevzu ile evliliğinizi ne hale getirmişsiniz. Şunu kesin olarak bilmelisiniz ki nikah konusu çok önemlidir ve şakası dahi yapılmamalıdır. Öncelikle kendinize bu konuda çeki düzen vermelisiniz. Konu sorunuza gelecek olursa bahsettiğiniz yaşadığınız bütün konular İslam dininde hiç hoş olmayan ve nikahın sıhhatini bozan şeylerdir. Ancak kesin bir niyetle eşinize üç defa boş ol demediğiniz sürece nikahınız geçerlidir.

Size tavsiyemiz eşinize bu yazdıklarımızı okutmanız ve karşılıklı bir şekilde bundan sonra bu konuyu şaka dahi olsa tekrarlama ma kararı almanızdır. Belli ki eşiniz bu konuda çok hassas bir hale gelmiş bu nedenle bundan sonra bu konuda çok dikkatli olmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Seyma dedi ki:

    Bu iş yakında bitecek tarzı bir şeyler söyledim kocama o da bitti zaten dedi. Sonra barıştık niyetini sordum seni kızdırmak dedi.Pek inanmadım.Ilkinde demedim dedi sonra böyle boşanma olacağını bilmiyordum dedi sonra takıntılı olduğum için kafama takmamam için söylediğini dedi . Kuran a el bastırdım boşanma niyeti olmadığı konusunda. Bu nikahın akibeti ne? Bu arada aşırı takıntılı her tartışmayı boşanmaya getirip her lafında bir şeyler arıyorum.Bu huyumu da düzeltemedim.

    1. islamalimi dedi ki:

      Nikah konusunda henüz sıkıntılı bir durum söz konusu değil. Ancak boşanma konusunun şakası dahi uygun değildir bu nedenle bu tür muhabbetlere son vermelisiniz. Zira son verdiğinizde zaten aklınıza takılacak bir şey de olmayacaktır. Takıntılı olmak yalnıştır ancak dikkatli olmalıdır.

BİR YORUM YAZ