Sorularınız

Birinin Yalan Söylediğini Biliyorum ve Susuyorum Susan Kişiye Günah Yazılır mı ?

Bir olay olduğunda birisinin yalan attığını, söylediğini biliyorum ve susuyorum susan kişiye de günah yazılır mı ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz bilindiği üzere yalan söylemek büyük günahtır. Zira Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifinde Müslümanın bir çok günah işleyebileceğini fakat asla yalan söylemeyeceğini ifade buyurmuştur. Bu nedenle biz Müslümanlar yalan konusunda çok hassa olmalıyız.

Siz belli ki böyle bir durum yaşamış ve yaşamaktasınız. Yani birinin bir başkasına söylediklerinin veya size söylediklerinin yalan olduğunu biliyorsunuz ve susuyorsunuz. Bu durumun günah oluşu duruma göre değişebilmektedir. Örneğin yalan konusunda Peygamberimiz bir hadis i şerifinde şöyle buyurmuştur.

“Halkın arasını düzelten ve bunun için hayır niyetiyle söz ulaştıran veya hayır niyeti ile yalan söyleyen, yalancı değildir.” (Buharî, Sulh 2; Müslim, Birr 101)

Dolayısı ile bu hadis i şeriften anlıyoruz ki yalan söylemede dahi neden  ve niyet çok önemlidir. Örneğin bir arkadaşınız yanınıza geldi ve sizin küs olduğunuz başka bir arkadaşınız ile aranızı düzelmek için size bir şeyler söyledi ve siz bu söylenenlerin yalan olduğunu buluyorsunuz. Bu durumda arkadaşınıza sus yalan söyleme demenize gerek yoktur, zira size yalan söyleyen arkadaşınızın niyeti iyi bir şeyler yapmaktır. Dolayısı ile size bu konuda günah yazılmayacaktır. Yine örneğin bir arkadaşınız sizin yanınıza geldi ve size bir arkadaşınız hakkında yalan sözler söyledi ve siz bu sözlerin yalan olduğunu biliyorsunuz. Eğer söylenen yalan sözler hakkında konuşulan arkadaşınıza zarar verecek ise bu durumda susmamalısınız! Zira bu durumda susar iseniz tabi ki amel defterinize günah yazılacaktır.

Peki Yalan Karşısında Günaha Girmemek İçin Ne Yapmalıyız?

Birde gereksiz yere yalan söyleyen kimseler vardır, yalan söylerler ve kendilerinden başka bir kimseye zarar vermezler. Eğer iş kavgaya veya dargınlığa dönüşmeyecek ise bu tür kimseler usulünce uyarılmalıdır. Zira siz bu yalanların farkında olduğunuzu belirtmez iseniz bu kimseler yalanlarının işe yaradığını düşünürler ve yalan söylemeye devam ederler. Fakat siz usulünce size söylenenlerin yalan olduğunu bildiğinizi veya anladığınız ima eder veya açık bir dille söylerseniz karşınızda ki yalan söyleyen kimsenin daha çok yalan söylememesine vesile olabilirsiniz. Bu durumda size günah değil sevap yazılır.

Fakat insanların zarar göreceğini bile bile yalan karşısında susmak amel defterimeze günah yazılmasına sebep olacaktır. Bu konuda bizlere çok şey anlatan bir ayeti kerime ile yazımızı sonlandıralım.

“Pis putlara tapmaktan sakının, bir de yalan söz söylemekten sakının.” (Hac, 22/30)

Yüce Mevla’mız bu ayeti kerimede açık bir dille Putlara tapmaktan nasıl kaçınıyor isek yalan söylemekten de öyle kaçınmamazı buyurmaktadır. Bu ayeti kerime yalan konusunun ne kadar mühim bir konu olduğunu açık bir dille ifade etmektedir. Yüce Mevla’mız cümlemizi muhafaza eylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu