AhlakSorularınız

Birinin Sülalesine Şaka Amaçlı Küfür Edersek Bir Şey Olur mu?

Birin sülalesine şaka amaçlı küfür edersek bir şey olur mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde küfür etmek günahtır. Bu küfür ölmüşlere olur ise bu daha büyük bir günahtır. Tabi siz sorunuzda günümüzde arkadaşlar arasında olan laubali muhabbetlerde geçen ve hatta artık bir ağız alışkanlığı haline gelen küfürlerden bahsediyorsunuz. Bu tür bir ahlak, İslam inancına uymayan bir ahlaktır. İslam inancı insanların bir birilerine saygılı olmayı önemle tavsiye etmektedir.

Hele ki bu saygısızlık karşıdaki muhatabın geçmişlerine sülalesine yapılmamalıdır. Şu da var ki sülale ifadesi hem şuanda yaşayan aile bireylerini, hemde hakkın rahmetine ulaşmış aile büyüklerini ifade etmektedir. Özetle, şakada olsa bir Müslümanın arkadaşına veya sülalesine küfür etmesi günahtır. Bu gibi durumlardan kaçınılmalıdır. Eğer sinirle veya şakayla böyle bir şey yapıldığı karşı taraftan özür dilenmeli ve helallik istenmelidir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu