Akaid

Birini Seviyorum Evlenebilmek İçin Dualar Ediyorum Onu Sevmek Kaderim mi?

Ben birini 4 yıldır seviyorum, 4 yıldır sabrediyorum her gün ALLAH IM bu kızı kaderimde hayırlı olsun aynı zamanda bana da hayırlı bir eş olsun eğer olursa çocuklarıma hayırlı bir anne olsun, aileme hayırlı bir gelin olsun, diye her gün dua ediyorum, bu dua 4 yıldır devam ediyor, namazda Kur an da her gün istediğim dua kabul olmuyor, ama hep yüreğimde umut var, hep sabır sabır diye beklerken sabrın selametini görmedim, bunca yıl sabrettim dua ettim kaderimde hayırlı olsun dedim bana hayırlı bir eş olsun dedim, ama hiç bir şey olmadı. haşa ALLAH’A isyan etmiyorum ama o kız başkasıyla evlense düşünmediğiniz kadar çok üzülürüm, artık hiç evlenmem ömrüm boyunca hep ağlarım, çünkü sabrın sonu selamettir derler, ama ben umudumu yitirdim, diyorum ama kalbimde hep bir sıcaklık var, bir gün olacak diyor, ne yapmam gerekiyor 4 yıl dahamı sabredeyim.

Lütfen ALLAH RIZASI için cevap yazın ben bir kızı seviyorum çok seviyorum onunla evlenmek istiyorum, her gün dua ediyorum, ALLAH’IM bu kızı kaderimde hayırlı kıl diye kader ile ilgili çok şey okudum ama net bir cevap alamadım, şimdi ben sevdiğim kızı alsam ALLAH kaderime ben istedim diye mi yazdı yoksa benim kaderimde ben istesem de istemesem de zaten kaderimde var mıydı, yani isteyeceğim kişiyi ben mi seçerim yoksa ALLAH bu filan kesin kaderin yazılsın mi der, o kız olmasa ben evlenmeyeceğim.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, unutmayın ki bu dünyaya bir imtihan için gönderildik ve her insanın imtihanı kendi gücüne ve iradesine göre olmaktadır. Lütfen bunu unutmayın. Kader konusu bir başlık altında cevaplanabilecek veya açıklanacak bir konu değildir. Tabi ki her şey yüce Mevla’mızın bize taktir etmiş olduğu kaderdir. Lakin kaderinizde kusur aramamalısınız. Çünkü kaderinizi tayin eden yüce Allah kusursuzdur. İnsan kendi kusurları dururken insanı sadece rahmet etmek için yaratan Mevla’sının ona tayin etmiş olduğu kaderde kusur araması yanlış olacaktır. Belki siz bu noktada ben böyle bir şey demek istemedim diyebilirsiniz. Lakin sorunuzdan anlaşılıyor ki manevi dünyanız böyle bir yolda ilerlemekte. Siz o bayanı gerçekten çok seviyorsunuz ve bu bayanla evlenememekten şikayetçisiniz ve bunu kaderinize bağlıyorsunuz. Unutmayın ki kaderinizde her ne var ise sizin iyiliğiniz içindir. Zira bu evliliğin sizin için hayırlı olup oymadığını kaderi elinde tutan yüce Mevla’mızdan başka kim bilebilir.

Bununla birlikte bu bayanın kaderinizde olmadığını söylemenizde yanlış olacaktır. Zira şu anki durumunuz sizin için bir imtihan olabilir ve aslında o bayan sizin kaderinizde kısmetinizde olabilir. Belki bir sene sonra o bayanla evli olacaksınız ve bu günleri hatırladığınızda ne kadar yanlış düşündüğünüzü düşüneceksiniz.

Tabi belkide böyle bir şey mümkün olmayacak ve belkide yüce Mevla’ mız size daha çok seveceğiniz ve sizin için çok daha hayırlı olan bir eş nasip edecektir. Dua etmeniz ne kadar güzel ama içinde bulunduğunuz bu durumun sizi isyana itmesine veya kaderinizi sorgulamaya itmesine lütfen izin vermeyin. Zira unutmayın ki sizi gerçekten çok seven ve bu imtihan dünyasından sora Cennet ile mükafatlandırmayı gerçekten çok isteyen Rahman ve Rahim olan bir Mevla’nız var.

Özetle asıl sorunuza cevap verecek olursak evet o bayanı sevmek sizin kaderinizde var. Fakat unutmayın ki kaderiniz sizi bayanı sevmek için zorlamaz, siz o bayanı sevdiğiniz için veya seveceğiniz için kaderinizde yer almaktadır. Bununla birlikte o bayanın kaderinizde sizin kısmetiniz olup olmadığını zamanla göreceksiniz. Yani yüce Mevla’mızın size tayin etmiş olduğu kaderde bu bayanı tanımak olabilir ama bu o bayanın sizin kısmetiniz olduğu anlamına gelmemektedir. Dolayısı ile bu durumunuzdan yani içinizdeki duygudan siz sorumlusunuz.

Bizde sizin için dua ediyoruz. İnşaallah o sevdiğiniz bayan sizin kısmetinizdir ve muradınızı hayırlısı ile ulaşırsınız. Mevla’ya emanet olun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. bende aynı durumdayım inşallah buradaki herkes sevdiğine kavuşur dualarınızı eksik etmeyin arkadaşlar Allah yar ve yardımcınız olsun

 2. Ben de birini sevdim ve 2 ay sonra ailem öğrendi ve annem daha fotoğrafına bakip yüz güzelliği hakkinda kötü yorumlar bulundu erkek arkadaşım için hatta durumunu ögrenince bir mobilyacı çırağına mi kaldın dedi fakirdir bunlar ağzı kokmuştur dedi oysa daha tanişmamiştı bile sadece fotoğraftan bu yorumları yaptı ve bana o an hemen bu çocuktan ayrılıcaksın dedi yoksa seni babana söylerim okul hayatın biter diye tehdit etti.Ben de bitirmek zorunda kaldim ve erkek arkadaşım da daha benim peşime düşmekten vazgeçti nasip kısmet kader dedi.6 ay geçti ama ben hala onu unutamadım sizce o benim kaderimde var mı? Ben ona kavuşabilecek miyim?

 3. benim sevdiğim vardı 22.11.2017 de çıktık 01.07.2018 ayrıldık öyle kötü günlerim geçti ki anlatamam geçen hafta çıktığımız tarihti öyle yağmurun altında ağlamıştım geçen sene nasıldı şimdi nasıldır diye her başımı yastığa bıraktığımda dua ediyorum ama ayrıldıktan sonra 2 yada 3 ay sonra bana ihanet etti söylediği her şeyi yalan söyledi ben yalan çok nefret ederim başka çarem yok allah ikimizede kaderimizde olanı kabul eylesin sevdiğim kişi beni çok üzdü belki hayatımda 2 kişi olan o oldu ama o beni üzdü,ağlatı diye ben üzecek.ağlatacak değilim bana sadece mutlu olsun derim…ve bir daha ne olursa olsun yalan söylemesin derim…

  1. Merhaba kardeşim. Duam Kabul olmuyor dediğinizde çok üzüldüm. Gerçek Müslüman Böyle söz söylemez.Zira Allah dua edin icabet edeyim demiş.

 4. “siz o bayanı sevdiğiniz için veya seveceğiniz için kaderinizde yer almaktadır“ derken ne demek istemiş olduğunuzu anlamadım.Birde “kalpleri ancak Allah ısındırır” tefsiri nedemek ,bu arkadaşın konusuna uyuyor olabilirmi?

 5. Benimde aşık olduğum bir kız var. Kendisi sınıf arkadaşım. Allah’a sürekli dua ediyorum. Ama Allah ne o kızı bana yakınlaştırıyor, ne de dualarımı kabul ediyor. İlk defa çaresizim. Sürekli ağlamaktan bıktım. Artık umudum kalmadı. Eğer o kızla olmazsa yüzde 99 intihar ederim.

  1. Her şeyin hakikatini Yüce Mevla’mız bilir. Yüce Mevla’mız sizin için hayırlı olmadığı için size nasip etmiyor. Mevla’mız sizi korumaya çalışırken siz intiharı düşünerek kendiniz için hiç iyi olmayan şeylere adım atıyorsunuz. Size tavsiyemiz her şeyin hayırlısını istemenizdir.

   1. Lütfen banada cevap verin bende 4 senedir bi çocuğu seviyorum her fırsatta dua ediyorum, çok sıkıntılar yaşadık ailerimiz bi türlü anlaşamadı ben yinede pes etmedim çünkü çok seviyorum. Ne yaptık ettik sözlendik sıkıntılar biter dihe düşündüm ama yine aynı ve ben dua etmeye devam ettim (Allahım hayırlısıyla evlenip bi yıva kurmamızı nasip et diye). Düğüne günler kala söz bozuldu ve ayrıldık çok üzgünüm vijdanım rahat değil umutsuzca dua ediyorum Allah büyüktür herşeye gücü yeter belki kavuşuruz diye.

 6. Birr seneye yakindırr dayimin kızıyla çıkıyla çıkiyorum vee öncelerdee tamam onu seviyordum lakinn okdar daa deqildii şmdii isee onaa delilerr gibi baqlanmiş her sela sesinde duaa ediyorum yarabi sevdiqim kızı bana hayıli kıl sonra nasip ett diyee ..
  Sevdiqim kıza evlenme teklifii ettim zamnii varr dedii ve defalarca evlilik teklifi ettim zamanii var dedii benn onsuz yapamiyrm tm 6 ay 14 gundurr yatmiyorum uyku uqramiyor hiç bana cevp veren olmadii hic inan bu kelimelerii bile aqlayarak yaziyorm aklim basimda deqill kadermidir bizi bu yola yürüten yada başka biseymu ne bilim artik anlam veremiyrm benn onun icin perisan olmusum 75 kiloydum 50 kilo olmusum erimisim tek sorum kaderimidirr yada baska biseyy

 7. Inşallah Rabbim bize gönlümüzdeki hayırlıysa ,ya da hayırlı olanı gönlümüze versin .

 8. İnşallah burada ki herkes hayırlısı ile sevdiğine kavuşur.. Beylerin sevdikleri için arayışa girmesi beni çok etkiledi.. Kalbimdeki kişinin de beni m için dua etmesini ne çok isterdim.. Cenabı Allah kısmet ederse onun kalbine benim sevgimi koyar inşallah.. Hayırlısı ile amin amin amin

  1. İnşAllah duanız kabul olur.Canı gönülden dilerimki Cenab ALLAH muradınızı yerine getirir.

 9. 1buçuk yıl birliktek olduğum kişiyle çok ayrılıp barisiyoruz ve bu hata bende sürekli ayrılıyorum ve pişman olup ona geri dönüp arıyorum zorla kendimi affettiriyorum birlikteyken cok güzel zaman geçiriyoruz sevdigim adam tm bana guveniyorken küçük kavgalarda hemen ayrilalim diyorum herdafasinda pişman oluyorum ve ayrilamiyorum kopamiyorum şimdi yine ayrıldık ve bana geri dönmüyor neyapmam gerekiyor unutmak için hergün ağlıyorum vicdan azabı çekiyorum neolursun uz bana yardım edin

 10. Allahtan hayırlısını dileyin herşey nasip kısmet siz biriyle evlenmeyi düşünürsünüz Allah’ta sizin için hayırlı ise onu size verir Kaderde şu kişi şu kişiyle evlensin diye yazmıyor şu kişi şu kişiyle evlenecek diye yazıyor bunu unutmayalım

 11. bende çok sevdim.sevdiğim evlenmek istediğim insan beni sevmedi.bende çok ağladım ve hala ağlıyorum.psikolojik rahatsızlıklar geçirdim ve hala atlatamadım.Allah sevmemi istiyor demekki kaderimmiş tamam ama neden dermanını vermiyor?

  1. Ben buradaki hocalarımız kadar bilgili biri değilim belki ama bende bir cevap yazyım; belki de bu siziin imtihanınızdır. Herkesin taşıyabileceği bir yük verilir ne de olsa. Ama isyan etmeniz bence yanlı. “tamam ama neden dermanını vermiyor?” yazmışsınız.Belki o sizin için hayırlı değildir. Belki başka biri karşınıza çıkacak ve o sizin için daha hayırlı olacak, onu daha çok seviyor olacaksınız. Yani böyle demeyin sabredin. “Sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır vardır.. ALLAH bilir siz bilemezsiniz..”[ Bakara / 216 ]

 12. selamınaleyküm. benım basımdan bı sozlenme olayı gectı ama aıleler araya gırınce ınsanların yuzu daha ıyı ortaya cıkıyormus anladım ve bıtırdım.aşık falan degıldım o kısıye ancak anlasıyorduk soze kadar.sonrasında bırını tanıdım kısılıgı vcdanı merhametı benı cok etkıledı ve asık oldum.sozlenme olayını anlattım tam bana goresın ancak sozlenme olayı engel benım ıcın dedı.bıtırdık.ben bıtıremedım cok sevıyorum her namazdan sonra Kurandan sonra aklımda oldugu heran kalbı bana ısınsın dıye dualar edıyorum sevsın dıye beni.sizce dua edıp beklemeye devam mı etmelıyım yoksa o kısıden vazmı gecmelıyım?

  1. İstihare kılın bence, bir de onunla konuşup durumu güzelce yeniden anlatmayı deneyin derim nacizane..

 13. Hayırlı günler. Ben de birini seviyorum tanıdığımız yakından görmedim ama bana ondan güzel bir şekilde bahsettiler ve ondan çok etkilendim. O bana ve aileme çok uygun aileside beni seviyor. Ama onunla bir türlü karşılaşamadım evlerine gitmeme rağmen karşılaşamadım. Ama bir türlü aklımdan çıkmıyor. Galiba görüştüğü biri var ve hiç ona göre değil. Böyle düşündüğüm için yargıladığım için yanlışmı yapıyorum bilmiyorum. Onların fotoğraflarını görünce çok üzüldüm. Hatta hastalandım. Ne yapmalıyım bilmiyorum. Ortak tanıdığımıza sorup öğrenmeli miyim üstüne mi gitmeliyim yoksa tamamen kadere mi bırakmalıyım. Çok dua ediyorum hiçbir şey beni Allah’a yakınlaştırmamıştı ne yapacağım bilmiyorum. Lütfen bana bir fikir verin.

  1. Size Hazreti Haticenin Peygamber Efendimize yaptığını önerebiliriz. Bir aracı bu konuda size yardımcı olabilir. Ancak unutmayın ki karşı taraf istemez ise ısrar etmeniz sadece size mutsuzluk getirecektir.

 14. Merhaba islam alimi benbirini cok seviyorum ama o bilmiyor hikayemi anlatım ben mersinde oturuyom asik oldugum kız istanbulda ve daha önce bu kızı hiç görmedim yakın bir akraba istanbula isim düştü bir ajansa kayıt olmaya gittim ve okızda benle geldi oraları tam bilmediğim için ilk başta bir şeyler olmadı sonra kıza çok kötü vuruldum tam 2 yıl oldu unutamıyorum ne yapacağım bilmiyorum aşık etme duaları yaptım olmadı unutmaya çalıştım olmadı her gece aglıyorum Allahıma duvalar ediyorum olmuyor bunun bir yolu yok mudur derdi verdin kuluna Allahım derman da ver bilseydim böyle aşık olacam gitmezdim Allah kimseye vermesin ask acısı çok zor ne olursunuz islam alimi bana bir yol gösterin.

  1. Zorla güzellik olmaz demiş büyüklerimiz. Duygularınızı dile getirmelisiniz ancak karşı taraf sizinle evlenmek istemiyorsa sevginizi saklamalısınız.

 15. Selamünaleyküm hocam sizinle bir konu hakkında Konuşmak isterim ben hayatım boyuncu bir bayanı Çok sevdim lakin onun 4 5 sene den beri tanıyorum ilk baş onunla konuşmak istedim ama bir türlü cesaret edemedim.

 16. Mrb benim sevdiğim biri var birbirimizi çok seviyoruz ama benim ailem müsade etmiyo istemeye geldiler babam Konuştumu öğrenince çok kızdı vermm dedi.ve Bida onla konuşursan intar ederim dedi napıcamı bilmiyorm. Ama onuda çok seviyorum vazgeçemiyorum ondan.

  1. Mrb benimde durumum baya kötü 9 seneden beri birini seviyorum öncelerde aynı okulda okuyorduk ama şimdi ayrı seyitlerdeyiz sürekli sosyal medyadan takip ediyorum Bi ara mesajda yazdım ama her defasında beni tersledi allaha çok dua etim olsun diye olmadi adaklar adadım olmadi içime bi taş gibi oturdu sevgi her şeyi düzeltir allah isterse er yada geç olur dedim pes etmedim yusuf peygamberle züleyha nin hikayesi geldikçe aklıma imkansız olamaz diyorum ama yaklaşık 1 senedir sevdiğim kişinin başka bi sevgilisi var şimdi onun için dua etmem yanlış olur diye düşünüyorum ne yapmam gerekiyo nasıl düzeltirim psikolojimi hiç bilmiyorum Allah için Allah rızası için bi yol gösterin bana onun için dua ya devamı edim napim bana bi yol gösterin

 17. rahatsızdım ankraya gitip geliyodum sonra benim teyzemin üvey kızın oğluna beyendim o da beni beynmiş 4 ay konuşuyoruz ciddi düşünüyoruz annesi benii istemiyor ben hep Allah dua ediyorum gece gündüz bildim bütün ayetleri okuyorum ikimizde birbirimiz istiyoruz islami bir şekildede evlenmek istiyoruz gece gündüz düşünüyorum hep aklımda hayeler kuruyorum onu çok istiyorum ama annesi beni istemiyor onu zorla istemediğiyle evlendireceklermiş bunu düşünemiyorum bu beni kahrediyor ne yapmalıyım Allah rızası için cevabınız bekliyorum

  1. Dua etmeye devam edin. Ancak bu sorunu siz çözemezsiniz. Bu sorunu çözecek olan evlenmek istediğiniz eş adayıdır. Bu sorun çözülene dek mesafeli olmanızı tavsiye ediyoruz. Aksi taktirde bu tür durumlarda en çok üzülen kadınlar olmaktadır.

 18. Ben okulda bir kızla tanıştım gerçekten sevdim 1 sene kadar kıza bir şey söylemedim sonra açıldım bir ay fln telefondan konuştuk ama okadar utanıyorum ki kızın yüzüne bile bakamadım görünce kaçıyordum
  KONUŞMALARA hep Allahın selamıyla başlıyorduk birbirimize her vakit namazi hatırlatıyorduk. Ama sonra ayrıldık öğün bugündür Allaha duâ ediyorum onu bana hayırlısıyala nasip etsin diye

 19. Ben internette biri ile tanıştım kızı hiç görmedim ama onu çok seviyorum ne yaptım ne ettim fotoğrafını aldım ama ona defalarca söyledim seni çok seviyorum ama o beni arkadaş olarak görüyor ve dedi ben evlenmeyi düşünmüyorum bile kızı zorlamak istemiyorum ama çok seviyorum
  Sabah kalkınca dua ediyorum akşam uyumadan dua ediyorum.
  Ya Rabbi ben bu kulunu gönülden seviyorum, eğer benim için o ve onun içinde ben hayırlı isem bana onun muhabbet ve sevgisini nasip eyle: Ya Rabbi sen her işin hayırlısını bilensin
  İnşallah duam kabul olur

 20. Bir çocuk sevdim oda beni sevdi birbirimize derdimizi anlattık ,bana ailesini anlattı ablasını yeğenin kısacası dayısına kadar arkadaşlarına herseyine kadar ama bende ayrıldı ve başka kıza gitti çok özlüyorum ve dua ediyorum bana ne onerirsiniz
  Hangi duayı etmeliyim
  Yardımcı olur musunuz

 21. Selamünaleyküm ben 3 senedir bir çocuğu seviyorum uzaktan yakından yani ben tanıyorum onu evlilik hayalleri kuruyorum sürekli onunla ilgili rüyalarıma giriyor sürekli onu düşünüyorum geceleri çok ağladım onun için çok dua ediyorum sürekli İslami yaşantımda var hareketlerime çok dikkat ediyorum sevdiğim çocuk çok yakın bize akraba değil de arkadaşım abisi oluyor çocuğun aileside beni çok seviyorlar ama çocuğun beni istediğini bilmiyorum yani dayanamayıp mesafeli bir şekilde çocuğa onu sevdiğimi söyledim ama cevap vermedi benim niyetim ciddi islami evlilik üzerine istiyorum hayaller de çok kuruyorum bana yardımcı olurmusunuz napmam lazım yol gösterin.

  1. Siz yapmanız gerekeni yapmanızdır. Size tavsiyemiz biraz beklemeniz.Eğer karşı taraftan bir adım olmazsa bu konuyu kapatmanız sizin için daha iyi olacaktır. Aksi halde çok üzülürsünüz.

 22. Bende bir bayanım ve bir erkeği çok seviyorum. Ama şunu anlamadım. Yani onunla evlenmek kaderimde varsa olur diyerek hiç bir şey yapmadan beklemeli miyim yoksa onu sevdiğimi söyleyip onunla evlenmek istediğimi beyan mi etmeliyim?

  1. Bir bayana yakışır şekilde evlenmek istediğinizi belli edebilirsiniz. Bir bayan olarak bunun ötesine geçmenizi tavsiye etmiyoruz.

 23. ben birkızı seviyorum evlenmeteklfi ettim ama suanda dusunmuyorum ded sadece senle arkadas olarak kalabiliriz diyor ne yamalyım ama cok seviyom
  cevabınızı bekliyom

  1. İslam ahlakı çerçevesinde arkadaşlığa devam edin. İnşaallah kalbi size ısınır ve hayırlı bir evlilik yaparsınız.

 24. bende bir kızı seviyorum onunla evlenmek için herzaman dua ediyorum ama gün geçtikçe kız benden uzaklaştı zaten daha öncede kimi sevdimse olmadı hep acı çektim gerçekten ALLAH kimseyi sevdiğinle imtihan etmesin

 25. Bu gece Ben bütün heoinizden dua istiyorum sevdiğim Adam bi başkasıyla tanışma yolunda ne olur anlaşamsınlar ne olur bana geri domain ,ben her an onu görüyorum icim yanyo Allah rızası için dua edin bu gece.

 26. Öyle nişanlını sev demek kolay ama şunu unutmayın sevmek kolay degil kolay olsaydl bu kadar güzel olmazdı

 27. Çok sevmek güzel sevmek çok güzel bir şey ama sevdiğin kişiden aynı şekilde tepki alamıyorsan yıkar boğar seni sana seni seviyorum dese de boş güvenin bittiği yerde sevgi kalmaz

 28. ben sevdiğim kişiye bir türlü söyleyemiyordum arkadaşım gitti söyledi bende millete rezil olmayım diye mal gibi eski sevgilmi kıskandırmak için dedim üzüldü am belli etmedi şimdi ne yapmm gerek ya beni sevmezse

 29. Yüce rabbim butun sevenleri kavuştursun bigun peygamber efendimize bi genc gelmiss demiski efendimm ben senden dua. Istiyorumm ben bi kizi seviyorumm onunka evlenmek istiyorumm bana dua et ben o kizi aliyim efendimizde buyurmuski bendeyill bu alemdeki bütün melekler dua etse yine olmaz çünkü ALLAH sana kimi yazdiysa o olurr demiss ya işte böyle yuce rabbimin sevdiklerinize yazar inşallah bende seviyorumm yüce rabbimm inşallah onu yazmistirr egerbigün onunla evlenirsemm ben yeniden dogmuş olcamm birbirinize dua edinki rabbim dualarinizi kabul eder bana dua edinn inşallah

 30. Aşk karın doyurmuyor sevgi neymiş be bende aşık oldum ama sevdiğim adam yüzüme bile bakmıyor.

 31. Merhaba ben gizem aşk acısı insanın canını çok yakıyor siz erkekler anlamazsınız kadınları.

 32. Teyzemin oğlunu sevdim 18 yaşından beri dua ediyorum şimdi 21 yaşındayım onun için kimseyle evlenmedim her gece dua ettim isyan etmiyorum Rabb’ime yine şükürler olsun her Halim için ama sevdiğim insan iki ay sonra ani den başkasıyla evleniyor kalbim acıyo Rabbim bana sabır versin:(âmin):

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu