İslam Alimi

Birini Seviyorum Ama O Bunu Bilmiyor, Beni Sevmesi İçin Dua Edebilir miyim?

Ben birini seviyorum ama o bunu bilmiyor ama beni tanıyor. Allah’a dua etsem onun içine sevgimi düşür, beni sevsin diye dua ile bu mümkün müdür?

cevap Duygularınızdan dolayı kendinizi hor görmeyin. Lütfen yanlış anlamayın yani, şunu demeye çalışıyoruz belli ki sizde şöyle bir şüphe var; ben onu seviyorum ama şuan da o beni sevmiyor. Ben dua ederek adeta onu beni sevmeye zorluyor olmuyor muyum? Tabi ki bu yanlış bir düşüncedir. Zira her iman sahibi kulun bir insanı sevmeye hakkı vardır ve özellikle her Müslümanın birini tercih etme hakkı da vardır. Bu noktada iman sahibi olan ve birini seven bir kimsenin İslam dini çerçevesinde mücadele vermesi en doğal hakkıdır.

Peki, bu noktada şöyle bir soru akla gelmektedir. Bu konuda İslam dininin bizlere çizmiş olduğu çerçeve nedir? Bu sorunun cevabı ise şöyledir. Bir kimse kendine birini eş adayı olarak belirler ise ister karşı taraf gönülsüz olsun veya sizin durumunuzda ki gibi habersiz olsun, Rabbine samimiyet ile bu işin hayırlı olması için dualar etmelidir. Tabi ki gaye mutlu ve huzurlu bir aile kurabilmek olmalıdır.

Sizde bu durumda “Ya Rabbi ben bu kulunu gönülden seviyorum, eğer benim için o ve onun içinde ben hayırlı isem bana onun muhabbet ve sevgisini nasip eyle: Ya Rabbi sen her işin hayırlısını bilensin” demek sureti ile dua edebilirsiniz.

Vermiş olduğumuz bu örnek duayı veya gönlünüzden gelen benzer duaları da yapabilirsiniz. Tabi bu noktada çok önemli bir konuda var. Siz bu isteğiniz ile dualar ettiniz ve sonrasında bir türlü sevdiğiniz kişinin sevgisine ulaşamadınız. Bu durumda ise sevdiğinizin (bu evliliğin) sizin için hayırlı olmadığını ve Rabbinizin sizi çok sevdiğini, sizin için böylesinin daha hayırlı olduğunu bilmelisiniz. İman sahibi bir kimse bu tür bir duruma düştüğü taktirde isyana düşmemelidir ve Rabbinin ona vereceği daha hayırlı bir kısmeti dualar ile beklemelidir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 34 YORUM
 1. Gizli dedi ki:

  Hocam ben bi kızı seviyorum onunla olmak için hangi duaları etmeliyim

 2. deniz kaya dedi ki:

  Selamunaleykum hocam ben birisini seviyorum ama ben gozluklugum diye o beni sevmiyor onu nasıl kendime aşık edebilirim

 3. Şehnaz dedi ki:

  Ben birini seviyorum ama o beni sevmiyor ne yapa bilirim sevdigim adama onu sevdigimi soyluyorum yine hic biseye yaramlyor

 4. ayşegül dedi ki:

  hocam ben birini seviyorum akrabam ama o beni belkide tanımıyor bazen karşılaşıyoruz düğünlerde ama hiç bir muhabbet yok ben onunla evlenmeyi çok istiyorum her gün beş vakit namazımi kılıyorum her namazından sonra allah’a dua ediyorum duam kabul olurmu

  1. Ugu dedi ki:

   Ayşegül duaların kabul oldumu

  2. Ugur dedi ki:

   Ayşegül dualarin kabul oldumu olduysa bana cvp ver

 5. Naz dedi ki:

  Birini çok seviyorum oda beni seviyor öyle sanıyorum çünkü hiç konuştuğumuz yok sadece bakisiyorz uzaktan hep beni takip ediyor ama yanima geldimi abla duyuyor of ne yapcam bilmiyorum

 6. Gizli dedi ki:

  Selamun Aleyküm hocam

  Bu sene 5.sınıfa giden kardeşim 7.sınıfa giden kızı seviyor.Ama çok kapılmış.Onlan birlikte olmayı çok istiyor ve hayal ediyor.Kızı onu görmesi ve hoşlanması için dua ediyor.Kardeşim ailemden saklıyor bi tek benim ondan anlayacağımı sanıyor.Kardeşim hergün ağlıyor ama abi yüreği buna dayanmıyor.Hocam ALLAH RIZASI için kardeşim üzgünlüğünü gidermek için ve o kızın kardeşimin sevmesi için ne yapmalıyım.

 7. Taner dedi ki:

  Hocam ben bi kızı sevdim ama o hoşlanıodu çıktık 16 gün falan ben çok baqlandım ama snra bıraktı sevemediğini söyledi ama hoşlanıyorum dedi ilk günki heyecan yok dedi ama ben onun olmasını istiyorum gönülden dua ediyorum sizce nereye kadar gider böyle yada okunması gereken dua varmıdır..

 8. isimsiz dedi ki:

  hocam hristiyan birinin müslüman olması için dua ediyorum bu doğrumudur ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Tabiki doğrudur çok da güzel bir dua olur.

 9. seda dedi ki:

  HOCAM BEN BIRISINI ÇOK AMA ÇOK SEVIYORUM BANA BAKIYOR HEP BU AŞK ETME DUASI 1 KEREMI OKUYCAZ

  1. islamalimi dedi ki:

   Namazlarınızdan sonra okumalısınız.

 10. Fidan dedi ki:

  Hocam selam..Benim 19 yaşım var,hâlâ namaz kılmıyorum..Bana kılıyormusun sorarken, ben kısmet ne zamandırsa o zaman kılarım söylüyorum..Sizden ricam ,bu söylediğim günah mıdır?? Şimdiden Teşekkürler hocam.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bir Müslümanın şu an düşünmüyorum, nasip olursa kılarım gibi söylemlerde bulunmak çok zararlı ve günahtır.

   1. Fidan dedi ki:

    Çok teşekkür ederim hocam..Beni kötü bir şeyden uyardiniz…

   2. Fidan dedi ki:

    Hocam,birde şimdi universede okuyorum..Yani dersler yüzünden zaman bulamıyorum ki namaz kilim..Her halde Yüce Rabbimiz in yanında günaha girmiş olmuyorum..

    1. islamalimi dedi ki:

     Namaz kılmamanın hiç bir mazereti yoktur ve kılmama günahtır. Hatta günah olmayacağını düşünmekte günahtır.

 11. Buse dedi ki:

  Hocam merhaba,internette “asik etme dualari,buyuleri ,7 günde kalici çözümler ” diyen siteler var .Bu sitelerdeki dualar gerçek midir? Yoksa buyu gibi tesirli ve harammidir ?
  Ben çok seviyorum , önceden o da seviyordu ama aradan yollar geçti.Simdi bir baskasi var hocam onu seviyormuş .Bana veda etti.
  Ne yapmaliyim hocam dayanamıyorum.

  1. islamalimi dedi ki:

   Siz sadece samimiyetle dua edin “asik etme dualari,buyuleri ,7 günde kalici çözümler ” bu tür başlıkların altında ne yazarsa yazsın ciddiye almamalısınız. Zira İslam dininde böyle bir şey yoktur.

 12. İsimsiz dedi ki:

  Hocam ben bi kişiden hoşlanıyorum ama o başka birini seviyor ne yapmalıyım

 13. Evren dedi ki:

  Hocam ben bir kızı seviyorum kızın gözü para pulda o kızdan bize hayır gelir mi hocam sizce

  1. islamalimi dedi ki:

   Evlilik değerlidir evleneceğiniz kişiyi iyi seçmeniz gerekir eğer bu konuda emin iseniz böyle bir kişiden hayır gelmez ancak iyice tanıyın ve ona göre karar verin.

 14. selahattin dedi ki:

  hocam ben bir isinden öyle hoşlanıyomki o nederse yapmak istiyom ve ona aşığım ve oda çocuk bende çocuğum ikimizde 6 ya gidiyoz ama benim onu sevdiğimden habberi yok ben hep onla ünüversteye kadar onla aynı sınıfa gitmek istiyom bunu için nap malıyım hangi duva oku malıyım

 15. G-ü-L-i-Z-a-R dedi ki:

  Merhaba hocam ben birinden hoşlanıyorum ama günah mı ediyorum bilmiyorum içimde garip bi his var sanki bu durumdan Allah hoşlanmıyo gibime geliyo bi yardım edin lütfen. Bi aralar o da arkadaşlarına ben onu seviyorum demiş ama benim en yakın arkadaşım sorunca inkar etti çok sinirime gidiyo ama bi yandan da duygular var. Bi öneriniz var mı ? =,{

  1. islamalimi dedi ki:

   tek önerimiz namazla duaya devam edin Rabbimizden hayırlısını isteyin.

 16. kübra dedi ki:

  hocam ben gördüğüm rüyayı anlatmıştım cevap gelmedi halen cevap verirmisiniz bana?

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz, sitemizde rüya tabiri yapılmamaktadır.

 17. süleyman dedi ki:

  İlk önce kızı seviyorsan uyanık olman gerekiyor eğer kıza birisi laf attığında kızı korursan o kız seni daha çok sever bazen bize tipsiz dedikleri olmuştur fakat

 18. Kübra dedi ki:

  Ben birini çok seviyorum napcam bilmiyorum tek isteğim oda beni sevsin hemde çok sadece bunu istiyorum Hergün dualar ediyorum Hatta takıntılı hale geldim saçımda saçkıran bile çıktı her dakika onu düşünmekten napicam aklımdan çıkmıyor hiç elimde değil kalbime söz geçmiyor ?????

 19. Q.W dedi ki:

  Allah’dan xeyirlisini istemek eğer o sizin ucun xeyirlidirse , Allah onu sizle birlewdirir. İkiniz içinde en xeyurlisini isteyiniz.

 20. kubra dedi ki:

  Hocam 1 senelik ilişkisi olan birini seviyorum sevgilin varmı diye sorduğumda bana var diyordu ve ben inanmıyordum telefondan şaka yaptığını düşünüyordum meğersem değilmiş kız oğlanla 1 senedir birlikte olduğunu söyledi benim kardeşime ve benim ikisinin arasından çekilmemi ve oğlandan içn aramamasını söyledi aralık 2015in son zamanları şuan şubat 2016 dayız aramıyorum sormuyorum ama hocam içimde ona karşı bi sevgi var bunn için Allaha her gün dua ediyorum dualarımım kabul olup olmadığınıda bilmiyorum sizce ni yapmam lazım?

  1. islamalimi dedi ki:

   Dua edip hayırlısını isteyin.

   1. vetha dedi ki:

    Ben seviyorum o bunu bilmiyor ne yapacağımı bilmiyorum.

BİR YORUM YAZ