Sorularınız

Birini Kınayınca Büyük mü Konuşmuş Oluyorum?

Bazen farkında olmadan arkadaşlarımın davranışlarına kızıyorum ama bu kınama niyetiyle veya ayıplama niyetiyle değil kızarken de hafif bir tebessüm oluyor. Tabi öyle bir tartışma boyutuna varmıyor kırılıyor bana öyle deyince özür diliyorum ve büyük konuşmaktan falanda korkuyorum. Kızdığım için benimde başıma gelir mi acaba önceden çok büyük konuşuyordum hepsi başıma geldi şimdi hep inşaallah diyorum e tabi bazen unutuyorum ne yapmam lazım bu durumda.

Birini kınayınca büyük mü konuşmuş oluyorum? Sorusunun cevabı: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde kınamak kınanılacak bir şeyi yapmak kadar günah olabilecek bir tutumdur. Bu nedenle bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Bilindiği üzere Mevla’mız kulunun kalbinin derinliklerinde olanı bilmektedir ve bu nedenle siz bir arkadaşınızı uyarırken veya yaptığı yanlış bir şeyden bahsederken gerçek manada kınayıp kınamadığınızı bilmektedir. Bu hikmetle kınayan bir kimseye Mevla’mız o kınadığı şeyi nasip etmektedir ve hem kulunun samimiyetini görmek, hemde kendi bu duruma düşünce ne düşüneceğini kulun görmesini sağlamaktadır. Bu konudaki hadis i şerif şöyledir:

“Kınamayınız, kınadığınız şey başınıza gelmedikçe ölmezsiniz.” (Tirmizi, Kıyamet, 53, no: 2507; Beyhaki, Şuabu’l-İman, 5/315, no: 2778; bk. Keşfu’l-Hafa, 2/265)

Birini Uyarınca Büyük mü Konuşmuş Oluruz

Dolayısı ile insanları kınamaktan uzak durmalıyız. Fakat bununla birlikte yakınında olan insanların bir hatasını görünce kurallar çerçevesinde uyarmak her Müslümanın üzerinde bir vazifedir. Zira yüce Mevla’mız bir ayeti kerimede şöyle buyurmaktadır:

 – Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin dostlarıdır. İyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar. Namazı dosdoğru kılar, zekatı verirler. Allah’a ve Resûlüne itaat ederler. İşte bunlara Allah merhamet edecektir. Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.(Tövbe 9.71)

Hiç şüphe yok ki bu ayeti kerime her Müslümana çok şey anlatmaktadır. Siz bu davranışlarınız ile doğru yoldasınız, tabi ki arkadaşlarınızı uyarmanız çok güzel bir şey. Fakat bunu kınamadan ve özellikle “ben bunu asla yapmam” demeden yapmalısınız. Karşınızda ki kişinin anlayabileceği bir dille yanlışlarını ifade etmelisiniz. Böyle yaptığınız sürece hem büyük konuş olmazsınız, hemde ayeti kerimede yüce Mevla’mızın bahsettiği mümin kullardan olmuş olursunuz. Mevla’ya emanet olun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu