Sorularınız

Biri Benimle Evlenmek İstiyor Ama Üniversiteye Gidiyorum Ne Yapmalıyım?

Hocam, tam 5 ay oldu biri benimle ahlakımı beğendiği için evlenmek istiyor. Ama ben üniversite 1’nci sınıf olduğum için erken olduğunu düşünüyorum. Ama o kişiyi bir türlü ikna edemiyorum benimle evlenmek için konuşmak istiyor. Ama ben haram bir sevdaya bulaşmadan RABBİM’in huzuruna çıkmak istiyorum. Yardımcı olursanız ayağımız kaymaz ve şeytanı sevindirmemiş oluruz inşaallah.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu konuda size hak veriyoruz ve sizin doğru olanı yaptığınızı düşünüyoruz. Bilindiği üzere günümüz insanları çok tez canlılar ve bir şeyin olmasını hemen istiyorlar. Allah rızası için evlenelim diyorlar ancak söz konusu sabır olunca sorunlar ortaya çıkıyor.

Bu sözlerimizi sevdiğiniz kimsenin şahsına söylemiyoruz. Maalesef günümüz olan bu ahir zamanda insanların hemen hemen hepside bu tür sıkıntılar mevcuttur. Eğer kendinize bil yol çizdiyseniz bu yolda ilerlemelisiniz. Anladığımız kadarı ile en azından üniversiteyi bitirmeniz gerekiyor ki buda en azından 1 veya 2 yıl demektir. Bu nedenle hem karşınızda ki insanın, hemde kendinizin günahına girmemelisiniz. Şimdilik bu konuyu kapatmak ve evliliği bir kenara koyarak eğitiminizi tamamlamak sizin için daha hayırlı olacaktır. Aslında böyle durumlarda evlenerek eğitim hayatına devam edin tavsiyesinde bulunuyoruz. Ancak sorunuzdan anlaşılıyor ki böyle bir durumunuz yok. Bu nedenle böyle bir tavsiyede bulunmuyoruz.

Unutmayın ki şeytan en çok bizim fırsat verdiğimiz durumlarda ayağımızı kaydırmaktadır. Bu nedenle böyle konularda kararlı olmak çok önemlidir. Bu durumda kesin olarak ya evlilik kararı almalısınız, yada bu konuyu kapatarak yolunuza devam etmelisiniz. Aksi bir yolda şeytan ayağınızı kaydırmak için zaman kaybetmeyecektir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam, Allah razı olsun inşallah. Zaten dediğiniz gibi bunca yıl hep çizgim korudum inşallah bundan sonra daha istikrarlı olacağım şayet geçici bir dünya için Rabbim in sevgisini kaybetmekten korkarım ben..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu