İslam Alimi

Birden Fazla Yemin Ederek Bozunca Her Yemin İçin Ayrı Kefaret Gerekir mi?

Hocam geçmişte çeşitli nedenlerle ve 3 kere yemin ettiğimi ve bozduğumu hatırlıyorum. Bu durumda sadece bir defa mı kefaret ödemeliyim yoksa 3 defa mı kefaret ödemeliyim?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, böyle bir durumda her yemininiz için ayrı ayrı kefaret ödemelisiniz. İmam-ı Muhammed’e göre, yemin keffaretler çoğalınca bir tek keffaretle hepsinden kurtulunmuş olur demiştir. Fakihlerin çoğu bu görüşü tercih ederler. Ancak bu fetva yanlış anlaşılmamalıdır.

Böyle denilmesinin nedeni kişi geçmişte bilmeden bir çok yemin ederse ve sonra bu konunun anlam ve önemini anlar ve bir daha böyle bir şey yapmamaya karar verir ise bir defa kefaret ödemesi yetecektir. Yoksa kişi gereksiz yeminler ederek ve sonra yeminlerim biraz biriksin bir seferde kefaretini öderim demsi ciddi bir itikadi sorun olacaktır.

Yemin kefareti: Yeminin kefareti ise on fakiri akşam ve sabah olarak günde iki öğün doyurmaktır. Bu ücreti ise o senenin fıtır sadakası ücretinden anlayabiliriz. Örneğin 2016 yılında fıtır sadakası kişi başı 15 tldir. Dolayısı ile 10 fakire 15 tl verilmelidir. Buna güç yetmezse, üç gün peş peşe oruç tutmak gerekmektedir.

Şafilere mezhebinde yemin kefareti orucunu peş peşe tutma mecburiyeti bulunmamaktadır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ