Akaid

Birden Çok Bozulan Yemin İçin Ayrı Ayrı Kefaret Gerekir mi?

Kişi birden çok bozulan yemin için ayrı ayrı mı yoksa hepsi için bir kefaret mi ödemelidir? Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, birden fazla yemini bozmanın, farklı çeşitleri bulunmaktadır:

1. Birden Çok Bozulan Yemin

İster ard arda olsun ya da çeşitli zamanlarda, birden fazla yemin edilmiş olsun. Her yemin diğerinden farklı bir işin yapılması ya da yapılmamasından söz edilmesi halinde dini hüküm şöyledir. Fıkıh bilginlerinin çoğunluğuna göre her bir yeminin ihlalinden dolayı ayrı ayrı kefaret verilmesi gerekmektedir.

Misal, “Vallahi (Allah’a yemin ederim ki) şu kimsenin evine girmeyeceğim”, “Vallahi onunla konuşmayacağım”. Bu sözlerin her biri ayrı yemindir. Yemin bozulup söz konusu kişinin evine girilmesiyle ayrı bir kefaret, o kişiyle konuşmakla başka bir kefaret gerekmektedir.

Din İşleri Yüksek Kurulu da 28. 05. 1952 tarihinde, bu tür bir yeminin bozulması halinde her yemin için ayrı kefaret ödeneceğine dair fetva vermiştir.

2. Allah’ın (c.c) İsmi İle Yemin Yapmak

Bir yemin içinde Allah’ın ismi bir kez zikredilirse hüküm şöyledir. Yapılması ya da yapılmaması söz konusu edinilen işler sayıca birden çoksa, hepsi birden ihlal edilse bile bir kefaret yeterli olur. Çünkü bu yemin bir seferde aynı zamanda edilmiştir.

Misal, “Vallahi şunu yemeyeceğim, şunu içmeyeceğim”. Diyen kişi, hem yeyip hem de içerek ettiği yemini tutmazsa, sadece bir kefaret vermesi gerekmektedir.

3. Birden Fazla Üst Üste Yemin Etmek

Bir yemin birden fazla ise örneği şöyledir. “Vallahi şu işi yapmayacağım, “Vallahi şu işi yapmayacağım” şeklinde tekrar edilir. Sonra da bozulursa Hanefi mezhebine göre, kaç kez tekrar edildiyse o kadar sayıda kefaret ödemelidir.

Maliki, Şafii Hanbeli mezheplerine göre ve kimi Hanefilere göre bir tane kefaret yeterlidir.

Bir yemin sözünde, yemin konusu olan iş bir kez söylenmekle birlikte, adına yemin edilen Allah’ın (c.c) adı tekrar edilir. Ya da O’nun birden fazla ismi söylenirse, kimi Hanefi fıkıh alimlerine göre, her tekrar, ayrı bir yemin olmaktadır. Yemin bozulduğunda ayrı ayrı kefaret gerekmektedir.

İmam Muhammed Hanefi fıkıh bilginleri ile Maliki, Şafii Hanbeli mezheplerindeki fıkıh bilginlerine göre hüküm şöyledir. Arada bağlaç olsun olmasın bu yemin tek bir yemin sayılır. Bozulması halinde bir kefaret yeterli olmaktadır.

(Sahnun, Müdevvene, Beyrut 1994, I, 589; İbn Kudame, Riyad 1997, Muğni, XIII, 473-474; Kasani, Bedaiu’s-sanai’, Beyrut 1993, III, 9-10).

Konuyla ilgili aklınıza takılan soruları yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz. Bununla birlikte Yemini Bozmanın Kefareti Nedir? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

3 Kere Yemin Bozduğumu Hatırlıyorum 3 Defa mı Kefaret Ödemeliyim?

Hocam geçmişte çeşitli nedenlerle ve 3 kere yemin ettiğimi ve bozduğumu hatırlıyorum. Bu durumda sadece bir defa mı kefaret ödemeliyim yoksa 3 defa mı kefaret ödemeliyim?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, böyle bir durumda her yemininiz için ayrı ayrı kefaret ödemelisiniz. İmam-ı Muhammed’e göre, yemin keffaretler çoğalınca bir tek keffaretle hepsinden kurtulunmuş olur demiştir. Fakihlerin çoğu bu görüşü tercih ederler. Ancak bu fetva yanlış anlaşılmamalıdır.

Böyle denilmesinin nedeni kişi geçmişte bilmeden bir çok yemin ederse ve sonra bu konunun anlam ve önemini anlar ve bir daha böyle bir şey yapmamaya karar verir ise bir defa kefaret ödemesi yetecektir. Yoksa kişi gereksiz yeminler ederek ve sonra yeminlerim biraz biriksin bir seferde kefaretini öderim demesi ciddi bir itikadi sorun olacaktır.

Maddi Olarak ve Oruç Tutarak Yemin kefareti Nasıl Ödenir?

Yeminin kefaretini maddi olarak ödemek on fakiri akşam ve sabah olarak günde iki öğün doyurmaktır. Bu ücreti ise o senenin fıtır sadakası ücretinden anlayabiliriz. Örneğin diyelim ki günümüzde fıtır sadakası kişi başı 15 tldir. Dolayısı ile 10 fakire 15 tl verilmelidir. Unutmayın! Fıtır sadakasının ücreti her sene değişmektedir, bizim burada verdiğimiz rakam sadece bir örnektir. Buna güç yetmezse, üç gün peş peşe oruç tutmak gerekmektedir.

Şafilere mezhebinde yemin kefareti orucunu peş peşe tutma mecburiyeti bulunmamaktadır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Merhaba ben bu olayı önceden birkaç kere duydum ama babam falan böyle birşeyin olmadığını söyledi bende tamam dedim ve kafam Çok karıştı ve geçmişde neredeyse hepsini hatırlamıyorum şuanki sayidanda emin değilim 3 galiba hatırladığım ben 1 kere mi tutuyim daha 13 yaşımdayım çok mutsuzum lütfen yardım edin😢

  1. Yaşınızdan dolayı belkide aklınıza gelen yeminleri ergenlik çağına girmeden yapmış olabilirsiniz. Bunlardan sorumlu değilsiniz. Ancak tedbirli olmakta fayda vardır. Şüpheye göre değil aklınıza gelen net bilgiye göre hareket etmelisiniz. Kesin olarak 3 tane hatırlıyorsanız sadece 3 tane yemin için kefaret ödemelisiniz.

 2. Merhaba ben at yarışı bağımlısıyım sayısız defa yemin ettim oynamıyacam diye yine oynadım bu((vede 2 ayrı konu içindedefalrcayemin ettim aynı şekilde ama tutamdım ve bozdum)bu durumda nasıl kefaret ödemem lazım

  1. Her farklı yemininiz için ayrı ayrı kefaret ödemeli ve yemin etmekten kaçınmalısınız.

 3. S.a Merhabalar. Birden Fazla Yemin ettim Ama Bozdum Bu Sözleri Söylesem Kendi Kalbimden İçimden(Vallahi,Billahi,Tallahi) 1 Kefaret Ödesem Olurmu Bir Yerde Gördüm ? ÇOK Pışmanım Cevap Yazarsanız Sevinirim. İyi Ramazanlar.

 4. merhaba,farklı zamanlar da bir daha alkol alkol almayacagıma yemin etmistim.4 kere yemini mi bozdum nasıl kefaret ödemem gerekiyor?

 5. Eşime “senin paran bana haram olsun” dedim . Daha sonra eşim ben helal ediyorum deyince parasını harcadım.Bu durumda bir defa mı kefaret gerekir ? Bundan sonra eşimin parasını her harcadığımda da mı kefaret gerekir ?

 6. ”Şu cümleyi kimseye söylemeyeceğim” diyerek yemin ettim.Sonrasinda da o cümleyi aynı kişiye 6 kez söyledim. 6×3 ten 18 gün mü oruç tutmam gerekir yoksa 3 gün yeterli midir?

  1. Sen yemini bir kez bozmuş oldun.bir kez bozulunca yemin zaten bozulmuş yemin olur.1 kefaret ödersin.Eğer cevaplaycının mantığıyla bakarsan sen ömür boyu o yemine mahkum olup hayatın boyunca her söylediğinde kefaret vermek zorundasın.Bu yanlış…bir kez bozduktan sonra bin kez de aynı sözü söylesen yemini bozmuş olmazsın. yeni yemin etmedikçe tek kefaret ödersin.

  2. Ben bu işin alimi değilim, sadece fikir beyan ediyorum. Örneğin siz yemin bozma keffaretini az görüyorsunuz veyahut da çok sinirlendiniz yemininizin büyük olmasını istiyorsunuz. o nedenle açık açık ve yemininizi 5’e katladığınızı bilerek 5 kere “vallahi şu adamla bir daha konuşmayacağım” diyorsanız, konuştuğunuz anda yemininiz bozulur ve 5 katı keffaret gerekir. Ancak daha sonra tekrar konuşursanız yemin zaten bozulduğu için başka keffaret gerekmez. Ancak siz aslında tek yemin kastıyla es kaza 5 kere aynı yemini etmişseniz, bozulursa tek kefaret gerekir. Örneğin vallahi billahi tallahi yi 3 ü de ayrı yemin olsun niyetiyle söylüyorsan 3 keffaret gerekir, tek yemin niyetiyle söylüyorsan tek keffaret gerekir. Yine söylüyorum bu benim bugüne kadar hanefi kaynaklarından okuduğum bilgilerden yola çıkarak yaptığım şahsi yorumumdur.

 7. Selamın Aleykum ben bir işi yapmıycam diye yemin ettim ve o yemini bozdum kefaretini ödemeden bi daha bu işi yapmıycam diye yemin ettim ve yine bozdum şimdi her biri için ayrı kefaret mi ödemem lazım

 8. Ben bundan seneler önce namaz kılıyordum, sürekli vesvese geliyordu, baslarken. Ve namazı bozup tekrar baslıyordum. Baslama motivasyonu için de sürekli yemin ediyordum ama hep tekrar bozuyordum namazı. O kadar cok bozdum ki yemini, inanın hatırlamıyorum sayısını. Kefaretinş ödemeye kalksam sayısını hatırlamıyorum, tek bir kere mi tutmam gerek 3 gün oruç, ne yapmalıyım?

  1. Bir kere kefaret ödemeniz yeterlidir ancak bir daha bu tür durumlara düşmemelisiniz ve namazlarınızı aksatmamalısınız.

 9. “Şu işi yapmayacağım” diye yemin ettim ve sonrasında bir çok kez bozdum.Her bozuşum için 1 kefaret mi ödemem gerek yoksa hepsi için 1 kefaret yeterli midir?

  1. Normal şartlarda her yemeğiniz için bir kefaret edebilirsiniz Ancak daha önce Bu hükümden haberiniz yoktu ise Bir defa yemin kefareti yemelisiniz Ancak bu konuyu öğrendiğiniz dan dolayı bundan sonra yapacağınız her yemin için ayrı ayrı kefaret izlemelisiniz yemininin aynı olsa dahi bu durum geçerlidir.

 10. Selamun aleykum. Eger XX isini icin eger yaparsam Allah’in laneti belalari uzerime olsun diye 4 kere yemin ettim. Ve tam olarak olmasa da bu isin icine bir miktar girdim. Bunun icin kefaret odenir mi? Odenirse 4 kere odemem mi gerek?

  1. Bir yemin birden fazla ise örneğin, “Vallahi şu işi yapmayacağım, “Vallahi şu işi yapmayacağım” şeklinde tekrar edilir sonra da bozulursa Hanefi mezhebine göre, kaç kez tekrar edildiyse o kadar sayıda kefaret ödenir.

   1. Tesekkurler cevap icin, benim yeminim “Su isi yaparsam Allah’in laneti, belalari bana gelsin” gibiydi. Insallah bu yemine de kefaret vardir.. 4 kere kefaret odemeyi goze aldim zaten. Ama kisi bulmak biraz zor yurtdisinda oldugum icin, turkiye’deki arkadaslara sordum kisi bulmak icin.

 11. Ben Allahım bir daha bu günahı işlersem bana bu bölüm(üniversite bir bölüm) haram olsun dedim ve o günah her aklıma geldiğinde bunu dedim ne kadar keffaret vermem gerekir çok huzursuzum.

 12. birden fazla yemin ettim ve maalesef bozdum şuan ettiğim yeminlerin hepsini hatırlamıyorum nasıl kefaret ödemem gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu