Oruç

Bir Yıl Oruç Tutmayı Adamanın Hükmü Nedir?

Hocam bir tanıdığımız eğer isteği olursa bir yıl oruç tutacağım demiş. Benim size sorum, bir yıl süreyle oruç tutmayı adamanın hükmü nedir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz; Bir kimse bir yıl ya da daha çok süreyle oruç tutmayı adamışsa bu adadığı adağını mutlaka yerine getirmesi icab eder. Yalnız oruç tutmanın haram olduğu yani Kurban bayramının dört günü ve de Ramazan bayramının ilk gününde, kadınlar da hayız olduğu zamanlarda oruç tutmazlar; bu tutamadıkları adak oruçlarını daha sonra kaza etmeleri gerekir. (İbn Nüceym, Bahru’r-Raik, II, 318).

Bir yıl oruç tutmayı adayan kişi, ardı ardına oruç tutma şartı koştuğunda Ramazan dahil olacağından o vakit ayrıca Ramazan orucu kadar orucu kaza etmesi gerekmez. Oruç tutacağım sözü Ramazan ayını evvela içine almış olur. Fakat bir senelik oruçta ardı ardına olması şartı getirmemişse Ramazan’da tuttuğu farz oruçlar adedince Ramazan haricinde ayrıca oruç tutması gerekir. (Zeylai, Tebyinü’l-Hakaik, I, 346). Oruç tutmayı adadıktan sonra oruca gücü yetmez duruma gelen bir kimse, bunun yerine her gün için bir fidye verir. Fidyeye de gücü yetmezse Allah’tan af dilemesi gerekir. Umulur ki rabbi tarafından bağışlanır. (Kasani, Bedaiü’s-Sanai, V, 91).

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu